Артемије Радосављевић негирао да је оштетио СПЦ

Некадашњи епископ рашко призренске епархије Артемије Радосављевић поново је изнео одбрану на суђењу пред Вишим судом у Београду, негирајући наводе тужилаштва да је злоупотребом овлашћења оштетио фонд епархије намењен за обнову манастира на Косову и Метохији од 2004. до 2009. године.

Артемије Радосављевић је поново износио своју одбрану, јер због неспоразума између судског већа и ИТ сектора у суду, главни претрес у марту на којем је први пут изнео одбрану, није био био снимљен.

Радосављевић је у својој одбрани рекао да су наводи оптужнице, којом се терети да је давао налоге за исплату незавршених или недовршених радова предузећу "Раде Неимар", "базирани на клеветама и неистинама", те да је његов прогон уследио када је 2009. тадашњем потпредседнику САД Џозефу Бајдену забранио да посети епархију.

"Тада је цео сабор СПЦ скочио на мене. Он (Бајден) је био у Дечанима, али без мог благослова", навео је Артемије којег је СПЦ у међувремену рашчинила због његовог противљења одређеним поступцима СПЦ.

Суђење ће бити настављено сутра када би бивши владика требало да одговара на питања суда, тужиоца и бранилаца.

Првооптужени у овом случају Предраг Суботички такође је данас негирао кривицу.

Истрага у овом случају покренута је још 2009. године. Оптужница је подизана у два наврата.

Оптужен је и некадашњи лични секретар Радосављевића, Дејан Симеон Виловски коме се суди у одсуству, као и одговорно лице из предузећа "Раде Неимар" Предраг Суботички и Јелена Шубаревић.

Они се терете за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву.

Оптужница која је спојена од два оптужна акта из 2010. и 2015. године, терети их да су извршили злоупотребе у вези са обрачуном трошкова за грађевинске радове, те да је фирми "Раде Неимар" исплаћено знатно више од стварне вредности радова, док неки наплаћени радови нису ни изведени.

Исплате из благајне Епархије рашко-призренске, према оптужници, су обављане без претходне потребне сагласности надлежних црквених органа.

Првим оптужним актом тужилаштво терети оптужене да су СПЦ оштетили за 349.000 евра, док по другом још није готово вештачење о тачном износу.

Пуномоћник СПЦ се придружио кривичном гоњењу окривљених и истакао имовинско правни захтев од 20 милина динара, 32.000 евра и 1,8 милиона евра за колико се црква сматра оштећеном.

Симеону Виловском се суди у одсуству јер се налази у Грчкој. Он је у тој земљи био ухапшен почетком марта 2010. године по потерници коју је за њим расписала Србија. 

Међутим, Врховни суд Грчке одбио је да Виловског изручи Србији пошто је заузео став да нису испуњени услови за његову екстрадицију.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво