Преиначена пресуда у спору Стефановића са НИН-ом

Апелациони суд у Београду преиначио је пресуду којом је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић добио спор против НИН-а и правоснажно одбио његов тужбени захтев за исплату 300.000 динара на име одштете због текста "Главни фантом из Савамале".

Истом одлуком, која је објављена на сајту суда, Стефановић је обавезан да туженима из НИН-а, Сандри Петрушић и Милану Ћулибрку, исплати 89.700 динара за трошкове поступка у року од 15 дана од пријема пресуде.

Првостепеном пресудом Вишег суда у Београду Сандра Петрушић, Милан Ћулибрк и Друштво за новинско-издавачку делатност НИН д. о. о. Београд били су у обавези да на име накнаде нематеријалне штете због повреде части и угледа солидарно исплате Стефановићу 300.000 динара са законском затезном каматом, као и да пресуду објаве у првом следенем издању НИН-а.

У образложењу одлуке наводи се да је, по налажењу Апелационог суда, првостепени суд на правилно и потпуно утврђено чињенично стање погрешно применио Закон о јавном информисању и медијима, када је нашао да тужени нису поштовали дужност новинарске пажње, односно да нису проверили порекло истинитости и потпуности података у вези са тврдњом да је Стефановић "главни фантом из Савамале".

Такође, како додаје Апелациони суд, с обзиром на то да се ради о закључку новинара, да се догађај у "Савамали" није могао одиграти без знања Стефановића, те да у том смислу текст представља критику носиоца јавне функције у обављању поверене надлежности, новинар аутор текста није био дужан да тражи његово изјашњење о критици коју му упућује, већ је он имао право да тражи од одговорног уредника недељника НИН да се објави његов одговор на критику, односно право да тражи исправку информације, а што Стефановић није учинио.

Главни уредник НИН-а Милан Ћулибрк изјавио је да је за њега очекивана одлука Апелационог суда у Београду да НИН није крив за текст "Небојша Стефановић: Главни фантом из Савамале", јер се тај недељник није огрешио о правила професије и да и даље од надлежних тражи да се тај случај разреши.

"За нас министар полиције Небојша Стефановић и даље остаје фантом из Савамале, све док се тај случај не разреши", рекао је Ћулибрк агенцији Бета.

Стефановићев адвокат Владимир Пантелић каже за Танјуг да је зачуђен што су јавност и медији пре њега и његовог клијента сазнали садржину пресуде Апелационог суда, који је преиначио пресуду којим је Стефановић добио спор против НИН-а, као и самом пресудом, уколико је, како каже, тачно да је преиначена.

Председница УНС-а Љиљана Смајловић оценила је да је добра вест за Србију то што је Апелациони суд преиначио пресуду којом је министар полиције Небојша Стефановић добио спор против НИН-а и правоснажно одбио тужбени захтев за исплату материјалне одштете због текста "Фантом из Савамале". 

Одлуку суда поздравио је и новинар листа Данас Зоран Пановић и додао да ће допринети побољшању медијске ситуације у Србији. 

Председник НУНС-а Славиша Лекић, на молбу агенције Бета да прокоментарише одлуку суда да НИН није крив за текст у вези са Небојшом Стефановићем и Савамалом, кратко је рекао да мисли да је то непримерен притисак на министра полиције. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво