Случај Харадинај, одлука о изручењу у четвртак?

Апелациони суд у Колмару у четвртак ће саопштити одлуку о захтеву Србије за изручење Рамуша Харадинаја, речено је "Танјугу" у том суду.

Харадинаја српско тужилаштво терети за бројне ратне злочине на Косову и Метохији крајем деведесетих година. 

Француски суд ће, након два одлагања, на јавној седници заказаној за девет часова саопштити своје мишљење о испуњености услова за изручење прописаних Европском конвенцијом о екстрадицији.

У случају позитивног мишљења Истражног већа суда, односно сагласности са захтевом Србије, Харадинај би имао право да уложи жалбу на ту одлуку Врховном касационом суду Франсуске, док коначну одлуку о изручењу доноси француска влада, рекла је за Танјуг портпарол суда у Колмару Сандра Ди Роса.

Уколико Апелациони суд у Колмару да негативно мишљење о захтеву Србије, изручење Харадинаја неће бити могуће, додала је ди Роса.

У том случају Харадинај ће бити слободан да напусти Француску, а Србија не би имала право да се жали на одлуку.

Харадинај, некадашњи вођа ОВК а данас на челу Алијансе за будућност Косова, ухапшен је 4. јануара на граници Швајцарске и Француске по Интерполовој потерници коју је за њим расписала Србија.

Министарство правде Србије је потом упутило Француској захтев за његово изручење уз сву пратећу документацију о истрази која је против њега у току.

Харадинај је недељу дана након хапшења пуштен да одлуку суда о захтеву Србије за екстрадицију чека на слободи, али му је одузет пасош и забрањено да напушта територију Француске.

Истрага против Харадинаја у Србији је покренута 2004. године, а у јануару је проширена новим оптужбама и новим доказима који су прослеђени суду у Колмару.

Харадинају је суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине на КиМ, али је 2012. правоснажно ослобођен свих оптужби.

Србија тражи Харадинаја због сумње да је извршио кривична дела ратних злочина против цивилног становништва на КиМ у току 1998. и 1999. године, а реч је, како је Београд саопштио, о делима која нису била предмет суђења пред Хашким трибуналом.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво