Трибунал одбио да преиспита приговор Младићеве одбране

Хашки трибунал одбио је да поново размотри већ одбијени приговор одбране Ратка Младића на оптужницу по којој је генералу Младићу судио од пролећа 2012. до децембра прошле године. Расправно веће одбило је и да дозволи Младићевој одбрани да на ту одлуку уложи жалбу.

У приговору на оптужницу, браниоци Ратка Младића, Бранко Лукић и Миодраг Стојановић тврдили су у октобру прошле године да је 106 инцидената у опужници наведено "нејасно" у погледу "временског периода" у којем су се догодили, "броја жртава", "локација" и "идентитета починилаца".

Нејасно одређена попришта злочина наведених у оптужници онемогућила су, по одбрани, оптуженом да утврди "да ли су наведени злочини почињени у подручјима у којима су оперисале јединице биле под његовом ефективном контролом", као и да ли се то догодило "у борбеном окружењу или за време легитимне војне операције".

Младићеви браниоци тврдили су и да је "оптужница пропустила да у довољној мери идентификује починиоце" злочина.

Одбрана је тада тражила од расправног већа да наведене аспекте оптужнице прогласи "мањкавим" и да их не разматра при доношењу пресуде генералу Младићу.

Тај приговор судије су одбациле у новембру прошле године, уз образложење да није поднет на време, већ "готово пет година после" подизања важећег оптужног акта против генерала Младића.

Мањкавости у оптужници, на које је у свом приговору указала Младићева одбрана, "односе се искључиво на анализу језика оптужнице", а браниоци су приговор на то морали уложити пре почетка суђења, назначило је расправно веће председавајућег Алфонса Орија.

Младићева одбрана је, потом, од судија затражила да преиспитају своју одлуку или да јој одобре да уложи жалбу, али је расправно веће оба захтева данас одбило.

Ратни командант Војске Републике Српске, генерал Младић (74) оптужен је за геноцид у Сребреници, прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ који је у шест општина имао размере геноцида, терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце.

У завршној речи, децембра прошле године, хашки тужиоци затражили су да суд генерала Младића прогласи кривим по свим тачкама оптужнице и осуди на казну доживотног затвора.

Одбрана је тврдила да тужиоци током суђења нису доказали кривицу оптуженог и затражила је да Младић буде ослобођен.

Према оквирном плану Хашког трибунала, првостепена пресуда генералу Младићу требало би да буде изречена до новембра 2017.

Суђење генералу Младићу почело је у мају 2012, годину дана након што је он, после 16 година бекства, био ухапшен у Србији и изручен у Хаг.

Тужилаштво је извођење доказа против Младића завршило у фебруару 2014. Доказни поступак одбране трајао је од маја 2014. до 16. августа ове године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво