"Харадинај ближи Хагу него Београду?"

Лидер опозиционе Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај, који је ухапшен у Француској по потерници Србије, могао би да буде изручен новоформираном Специјалном суду за злочине против тзв. ОВК, изјавио је руководилац српског Тужилаштва за ратне злочине Милан Петровић.

Петровић је за Радио Дојче веле рекао да таква могућност постоји и да се она све чешће помиње у јавности.

Иако постоји могућност да Харадинај одговара пред Специјалним судом за злочине против ОВК у Хагу, он у овом тренутку не може да буде изручен, јер је тај суд још у фази формирања и није затражио његово изручење.

Француска тренутно одлучује само о захтеву за изручење Харадинаја Србији, јер је по српској потерници ухапшен 4. јануара на граничном прелазу између Француске и Швајцерске. 

Документација је прослеђена, свако је рекао шта је имао, па српским и косовским институцијама у случају Рамуша Харадинаја остаје само да чекају. Коначну одлуку о судбини бившег команданта ОВК ће донети француски суд.

О детаљима допуњене истраге и даље се зна мало. У Београду према исказима 30 сведока тврде да је Харадинај одговоран за 13 жртава, међу којима су била и деца. Кључно је то што српски надлежни органи инсистирају на томе да су у питању злочини који су почињени 1999. године и који нису разматрани у Хагу, где је Харадинај ослобођен оптужби за злочине из 1998.

У интервјуу за Дојче веле, Петровић је казао да Србија очекује од француских правосудних органа да Рамуша Харадинаја изруче Србији.

"Та очекивања имамо због тога што је реч о чисто правном случају, неоптерећеном било каквом политичком конотацијом, што се тиче самих догађаја који су наведени у нашем захтеву, односно у молби за екстрадицију", рекао је Петровић.

Он није изнео детаље захтева за изручење, јер "су сведоци проглашени посебно осетљивим, и они су у таквој ситуацији да би могла да се наруши тајност истраге, а могла би да дође у питање и безбедност самих оштећених и сведока који ће се појавити у овом поступку".

Према његовим речима, сакупљени су солидни докази, иако "тужилац и истражни органи имају проблем да дођу на лице места извршења злочина, јер је реч о Косову и Метохији, где је ограничен приступ српским правосудним органима“".

Петровић је додао и да Београд неће одустати од гоњења Харадинаја "све док не буде изашао пред неки надлежни суд и одговарао за кривично дело које му ми стављамо на терет".

Међутим, он не искључује могућност да Харадинај буде предат новом суду у Хагу и додаје да са тамошњим специјалним тужиоцем Дејвидом Швендименом српско Тужилаштво за ратне злочине има добру сарадњу.

"Ми бисмо у том случају наставили сарадњу са тим судом, и њему припомогли да Рамуш Харадинај одговара за кривична дела која му стављамо на терет. А уколико ипак буде испоручен Србији, ми ћемо му судити", рекао је он и додао да ће му бити омогућено да оствари своју одбрану у пуној мери, и неће му се стављати на терет ништа више од онога за шта Србија има доказе.

"Имаће у сваком случају поштено и фер суђење", закључио је Петровић.

Директор Комитета правника за људска права Јукома Милан Антонијевић очекује да ће процедура новог суда, која још није позната, бити аналогна процедури Хашког трибунала. Пошто је у питању међународни суд, биће потребно да га Србија "призна", односно прихвати његову надлежност.

Што се тиче изручења Харадинаја том суду, Антонијевић каже да то не може да се деси у кратком року, бар не док тужилаштво, односно суд, не затражи његово изручење.

У случају да Харадинај буде изручен Хагу, Петровић је напоменуо да би српско тужилаштво "наставило сарадњу са тамошњим судом и припомогло да Харадинај одговара за кривична дела која му стављамо на терет".

"А уколико ипак буде испоручен Србији, ми ћемо му судити", навео је Петровић.

Харадинај је након осам дана екстрадиционог притвора пуштен из притвора, али му је забрањено да напушта Француску до одлуке суда о захтеву Србије за изручење.

Француски суд у Колмару је Харадинају одузео пасош и наложио да се два пута седмично јавља надлежној полицијској управи.

Тај поступак изручења се спроводи по Европској конвенцији о екстрадицији, која временски не орочава доношење одлуке о захтеву за изручење.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи