Улемек: Немам непосредна сазнања о убиству Ћурувије

Некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија рекао је у Специјалном суду у Београду да нема непосредна сазнања о убиству новинара Славка Ћурувије, те да располаже само информацијама које је добио од тадашњег начелника ДБ-а, првооптуженог у поступку за убиство Ћурувије – Радомира Марковића. Улемек је навео да је од Марковића посредно сазнао да су у тај злочин умешани Ратко Ромић и Мирослав Курак.

Сведочећи на суђењу некадашњим припадницима ДБ-а, оптуженим за убиство Ћурувије 1999. године, Улемек је испричао да га је Марковић позвао 2000. године због хапшења једног лица.

"Ја сам га питао ко ће да буде навигатор испред ДБ-а, а он ми је рекао 'ови Радоњини што су убили Ћурувију'. Видео сам господина Ромића и господина Курака испред његове канцеларије и са њима сам се онда договарао о тој акцији хапшења", испричао је Улемек.

Позивајући се на право да не одговара на питања у којима ће се изложити кривичној одговорности, Улемек није желео да се изјашњава поводом свог ранијег исказа који је дао тужилаштву за организовани криминал 2014. године у којем је тврдио да га је наводно Радомир Марковић крајем марта 1999. године позвао да дође у Београд да би се ликвидрало једно лице.

Уз исто образложење Улемек није хтео да одговори ни на питања тужиоца о разговорима са некадашњим вођом земунског клана Душаном Сапсојевићем о томе да је тај клан наводно планирао ликвидацију Ромића и Курака.

Улемек је напоменуо да се последњих 15 година прети њему и његовој продици, па и поводом овог суђења, али није хтео да детаљно говори о тим претњама наводећи да ће се сам са њима сам изборити.

Високе мере безбедности приликом транспорта из Забеле 

Довођење Улемека из пожаревачког затвора Забела, где служи вишедеценијску казну, пратили су хеликоптери.

У делу Устаничке у ком се налази зграда суда, саобраћај је био привремено обустављен док је пролазила колона у којој се налазио Улемек.

Улемек се сматра кључним сведоком у процесу за убиство Ћурувије, јер је у јануару 2014. године, након његовог исказа Тужилаштву за организовани криминал, покренута званична истрага против оптужених.

Према тадашњем саопштењу тужилаштва, Улемек је својим исказом битно допринео помаку у истрази случаја Ћурувија, а за своје сведочење није тражио никакве противуслуге или бенефиције.

Тужилац, адвокати, оптужени и чланови судског већа имаће право да му постављају питања.

Бивши командант ЈСО иначе служи јединствену казну од 40 година затвора у пожаревачкој Забели због убиства премијера Зорана Ђинђића, Ивана Стамболића, злочина на Ибарској магистрали и недела "земунског клана".

Испитивање браће Симовић 

За понедељак и уторак такође је заказано испитивање некадашњих припадника "земунског клана", браће Милоша и Александра Симовића, који су такође у затвору на одслужењу вишедеценијских казни због учешћа у убиству Ђинђића и кривичних дела која су починили као чланови "земунског клана".

За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, припадник тог центра Ратко Ромић, и Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства.

Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.

Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница.

Радоњић и Марковић се терете за подстекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.

Према оптужници, Ћурувију је 11. априла 1999. године убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић, који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.

Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, а ради очувања постојеће власти".

Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара