Сарадња Србије и САД на случају Егнер

Српско Тужилаштво за ратне злочине и америчка Канцеларија специјалних истрага сарађиваће на случају Петера Егнера, осумњиченог да је као припадник Гестапоа одговоран за злочине почињене над Јеврејима, Србима и Ромима током Другог светског рата у Београду.

Тужиоци из Канцеларије специјалних истрага Министарства правде САД Мишел Бар, Дејвид Ричардс и Џудит Шулман разговарали су са српским тужиоцем за ратне злочине Владимиром Вукчевићем и његовим сарадницима који раде на случајевима ратних злочина и геноцида у Другом светском рату.

У САД је покренут поступак за одузимање држављанства Егнеру, после чега ће Србија упутити молбу за његову екстрадицију амерички тужиоци.

На састанку је договорена сарадња на случају Петера Егнер, али и размена информација у будућим случајевима од заједничког интереса.

Истражни судија Већа за ратне злочине Окружног суда у Београду донео је, у петак, решење о спровођењу истраге против Петера Егнера, који се терети да је као припадник Гестапоа извршио кривична дела геноцидa и ратни злочин против цивилног становништва на територији Београда у периоду од априла 1941. до октобра 1944 године.

У тужби, поднетој америчком Окружном суду у Сијетлу, Егнер, који је рођен у тадашњој Југославији, терети се да је учествовао у убиству неколико десетина хиљада Јевреја, Рома и политичких дисидената у Србији.

Егнер се сумњичи и за геноцид, јер је, као припадник Гестапоа, имао намеру да истреби једну националну групу - Јевреје у Београду.

Министарство правде САД затражило је од Савезног суда да одузме америчко држављанство Егнеру због злочина почињених у Београду.

Тужилаштво за ратне злочине и Канцеларија специјалних истрага истражују и кривично гоне осумњичене за ратне злочине, злоцицне против човечности и кршења људских права, без обзира на националну припадност и време када су злочини почињени.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво