Читај ми!

Одобрено пуштање Хаџића на привремену слободу

Хашки трибунал је прихватио жалбу бившег председника Републике Српске Крајине Горана Хаџића, осумњиченог за ратне злочине, и донео одлуку о његовом пуштању на привремену слободу.

Горан Хаџић би требало да се врати у Хаг до краја маја, саопштено је из Трибунала, преноси Танјуг.

Хаџић ће, како се наводи у одлуци Жалбеног већа, бити пребачен на аеродром у Амстердаму чим то буде било могуће, где ће га сачекати представник Владе Србије, на основу гаранција Министарства унутрашњих послова.

Период привременог боравка на слободи почиње када Хаџић буде предат овлашћеном представнику српске владе, а завршава се његовим повратком у Холандију, каже се у одлуци.

Током боравка у Србији, Хаџић не сме да напушта општину Нови Сад, а ноћу не сме да излази из куће у којој ће га свакодневно посећивати представници Министарства унутрашњих послова Србије који ће предавати писмене извештаје Секретаријату Трибунала о томе да ли Хаџић поштује договорене услове.

Хаџић је дужан да преда сва путна документа Министарству унутрашњих послова Србије и не сме да има контакт са жртвама или сведоцима у свом процесу, такође неће о томе разговарати ни са ким, укључујући медије, осим са својим заступником.

Жалбено веће тражи од Владе Србије да одреди званичника који ће пратити Хаџића од аеродрома Схифол до Новог Сада, да одреди полицијске службенике који ће свакодневно обилазити Хаџића и извештавати Секретаријат Трибунала о томе. 

Српска влада, како се наводи, требало би одмах да обавести Секретаријат Трибунала, Претресно веће и Жалбено веће уколико Хаџић одбије да се јави полицијској станици.

Такође треба да обезбеди Хаџићеву личну сигурност и безбедност док се налази на привременој слободи у Републици Србији. 

Влада Србије је одговорна и за све трошкове у вези са транспортом од аеродрома у Амстердаму до Новог Сада и назад.

Српске власти треба одмах да притворе Хаџића ако покуша да побегне са територије Србије или ако на неки начин прекрши услове пуштања на привремену слободу.

Адвокав Горана Хаџића Зоран Живановић потврдио је да је један од услова за Хаџићево пуштање да га преузме представник Владе Србије. Он очекује да се представник одреди сутра у току дана.  

Хашки суд је раније, 16. марта, одбио Хаџићев захтев за привремено пуштање на слободу из хуманитарних разлога – ради лечења у Србији пошто му је дијагностикован тумор у финалној фази.

У првој реакцији из Хрватске, тамошњи министар бранитеља Предраг Матић оцењује да Хаг показује хуманост према људима који су тешко оболели, иако ти људи деведесетих нису показивали хуманост према својим жртвама.

Хаџић, бивши председник Републике Српске Крајине, оптужен је за злочине против човечности и кршење закона и обичаја ратовања у Хрватској од 1991. до 1995. године.

Ухапшен је у јулу 2011. године на Фрушкој гори и изручен Трибуналу, где се приликом првог појављивања пред судом изјаснио да није крив ни по једној тачки оптужнице.

Суђење му је почело 16. октобра 2012, а тужилаштво је 9. априла прошле године завршило изношење доказа. Извођење доказа одбране почело је у јулу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво