Србија предала председавање Декади Рома

Наша земља завршила председавање Декади Рома и предала ту дужност Словачкој. Србија током председавања донела Закон о забрани дискриминације, Стратегију инклузије Рома и ове године за Роме одвојила четири пута више новца него 2008. упркос економској кризи, рекао је потпредседник Владе Ђелић.

Србија је данас предала Словачкој председавање Декади Рома. Наша земља је, од 2005. године, четврта земља која је председавала Декадом Рома, после Бугарске, Румуније и Мађарске.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је на конференцији за новинаре, да је Србија током председавања имала четири приоритета.

То су побољшање услова становања, борба против дискриминације у образовању, побољшање статистичких података о Ромима и дефинисање европске политике за Роме.

Ђелић је навео да је током председавања Србије, ЕУ први пут одржала самит о Ромима. У Европи живи 10 до 12 милиона Рома.

Према његовим речима, Србија је током председавања донела Закон о забрани дискриминације и Стратегију инклузије Рома, а до краја месеца биће утврђен буџет те Стратегије, од 525 милиона динара.

Ђелић је додао да је ове године за Роме одвојено четири пута више новца него 2008, упркос економској кризи.

Додао је да ће Србија, иако је предала председавање, наставити да ради на инклузији Рома.

Потпредседник Владе Словачке Душан Чаплович рекао је да његова земља намерава да се током председавања залаже за унапређење образовања и запошљавања Рома, а посебна пажња биће посвећена сузбијању ксенофобије и расизма.

"Учинићемо све што је у нашој моћи да се та мањина у нашим земљама (чланицама Декаде Рома) осећа као код куће", рекао је Чаплович.

Координатор Лиге за Декаду Рома Осман Балић рекао је новинарима после конференције да је током председавања Србије помак учињен у здравству и образовању, али је указао да праве инклузије Рома нема. Као пример, навео је то што нема запослених Рома у државним институцијама.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво