Дан када је пао "невидљиви"

Ловац бомбардер Ф-117А, који је учествовао у НАТО бомбардовању СРЈ, оборен је пре 11 година у атар села Буђановци. То је као суза чист војнички успех и не може да се стави ни трунка сумње на тај догађај, каже пуковник Золтан Дани, командант бригаде која је срушила мит о "невидљивом".

Мит о необоривом америчком "невидљивом" ловцу бомбардеру Ф-117А срушен је пре 11 година, на данашњи дан, када су јединице Војске Југославије обориле тај авион.

Ваздухопловне снаге НАТО-а имале су више од 38.000 борбених летова, са више од 1.000 авиона изнад СРЈ.

Постоје материјални докази да су Ф-117 и Ф-16 оборени, али и подаци да је погођено још летелица, али НАТО то није признао.

Ф-117А "ноћни соко", који је репутацију стекао борбеним летовима над Ираком у Заливском рату 1991. године, када је, по објављеним подацима, 1.270 пута пролетео непримећен ирачким небом, у 39 борбених мисија, оборен је у атар села Буђановци, пошто је претходно гађан са две ракете типа "нева".

Рушење "невидљивог" извео је Трећи дивизион 250. бригаде Противваздушне одбране, који су авион оборили 27. марта у 20.42 сата, захваљујући способности јединице, исправној техници и "малој техничкој иновацији". Јединицом је командовао пуковник Золтан Дани.

"То је као суза чист војнички успех. Не може да се стави ни трунка сумње на тај догађај јер и по Међународном ратном праву ми смо имали право као земља која је нападнута да гађамо непријатељске авионе", навео је Дани.

Већина чланова посаде јединице која је оборила бомбардер је пензионисана. Дани је отворио пекарску радњу у родном селу Скореновцу. Каже да би волео да сретне пилота обореног авиона, који се спасио катапултирањем, а који такође води пензионерске дане.

"Постоји пројекат под именом "Други сусрет". То би требало да буде документарни филм у коме ћу се срести са пилотом "стелта", на месту где је искочио и на коме се срушио авион", најавио је Дани.

"Ноћни соко" у облику брушеног дијаманта

Авион Ф-117, конструисан у облику брушеног дијаманта, што је необично за летилице те намене, у америчкој војној терминологији добио је назив "стелт", што на енглеском језику значи "кришом", "у потаји", или "невидљиви".

Ф-117А представљао је симбол моћи због савремене технологије којом је опремљен, а што му је омогућавало да буде "невидљив" за све радарске системе.

Авиони тог типа конструисани су са оштрим угловима, који представљају скуп кривина од којих се одбијају радарски зраци, а захваљујући сачињеним специјалним композитним материјалима утичу да се летелица не може регистровати на радару.

Процедуром пре борбеног лета Ф-117А прецизно се утврђују локације радара и убацују се у компјутер који се зове "Елвира, господарица ноћи", а он потом одређује маршруту лета.

Срби надмудрили "Елвиру" 

О томе како су Срби успели да надмудре "Елвиру" писао је њујоршки лист "Њузвик" јула 1999. године.

"Три ноћи пре судбоносног лета Ф-117А авиони 'стелт' летели су практично истом маршутом. Срби су сваки дан померали радаре, а укључивали их само на кратко, тек колико је потребно да се сниме маршруте авиона који долазе, али не довољно да би их открио авион НАТО за детектовање".

Њујоршки лист је навео да је четврте ноћи, док је Ф-117А бацао бомбе на циљ недалеко од Београда, отвор за избацивање пројектила на авиону на српским радарима почео да шљашти, тако да су Срби брзо испалили ракете и погодили циљ.

У Буђановцима очекују да се на том месту отвори музеј. На њиви на којој је пао авион годинама ништа не успева, а када се заоре још увек се могу наћи делови летелице.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара