Без равнотеже у односима цркве и државе

Између државе и верских заједница још увек нема уравнотеженог односа, без обзира на усвајање закона и уставних одредби које регулишу њихов положај, тврди заштитник грађана Саша Јанковић. Нерешена питања повраћаја црквене имовине, као и усклађивање положаја верских заједница са европским законима.

Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је да између државе и верских заједница још увек нема уравнотеженог односа, без обзира на усвајање закона и уставних одредби које регулишу њихов положај.

"Ни данас немамо устаљен, уравнотежен однос у којем постоје одговори на сва питања", рекао је Јанковић на отварању скупа посвећеног правном положају цркава и верских заједница, који се одржава у Палати "Србија".

Омбудсман је подсетио да је однос између цркве и државе у Србији прошао период од потпуне негације било каквих верских осећања после Другог светског рата, до глорификације у турбофолку деведесетих година.

Јанковић је навео и да је цркви национализацијом прво одузета имовина, а онда је донет закон о реституцији којим је она стављена у повлашћен положај, пошто таква законска могућност још не постоји за остале грађане.

Омбудсман је ипак нагласио и да се закон о повраћају црквене имовине не примењује у пуној мери.

Јанковић је оценио да је на Косову "ситуација драматична" због уништавња верских објеката, док у централној Србији проблем представља нетрпељивост, па чак и агресија према мањим верским заједницама.

Заменица специјалног представника генералног секретара Савета Европе у Србији Нађа Ћук рекла је да се у извештајима СЕ и осталих међународних организација Србији скреће пажња на нејасноће у поступку регистрације верских заједница.

"Те нејасноће не доприносе хармонији и добрим односима међу верским заједницама, а и у супротности су са Европском повељом о људским правима", рекла је Ћук.

На скупу о правном положају цркава и верских заједница учествују представници већих верских заједница у Србији, као и правници и социолози из региона који се баве питањима религије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво