Срби обишли гробља у јужном делу Косовске Митровице и Приштини

На Задушнице, на највећем православном гробљу на Косову и Метохији, у Приштини, гробове својих ближњих обишли су малобројни Срби који су остали да живе у том граду и расељени из околних села.

Иста слика годинама и деценију уназад. Надгробни споменици поломљени, гробље неочишћено. Увенуо коров у ове зимске дане тако да из даљине делује као да о гробљу неко брине. До пролећа, када растиње почиње да букти.

Мало је Срба данас дошло да се поклони сенима својих ближњих.

"Ја немам намеру да престајем. Било нас не било, ја ћу остати до последње. Немам намеру да одлазим ни да крчим, препродајем. Нису ми потребни новци, већ патриотизам народа, да се окупљамо и ослушнемо", рекла је Ђурђа Дрмончић из Приштине.

Ђурђа је једна од малобројних Срба која са фамилијом  није напуштала Приштину. За разлику од ње породица Трајковић у Приштину долази само за задушнице.

"Ја још увек имам очевину своју која је преко пута храма светог Николе. Ни ти ко пита ни ти ко мисли да поправи. Чекамо нека боља времена", рекао је Илија Трајковић. 

На окупљање Срба из Приштине, макар то било само поводом задушница позива И приштински парох.

"Поручио бих свим верницима да долазе јер је ти битно како за нас који овде живимо и гробове који овде почивају, да запале свећу. Битно је и за очување нашег постојања и трага да смо овде живели и да данас живимо на целој територији Косова и Метохије", рекао је приштински парох Саша Митровић.

У Приштини је до 1999. године живело 40.000 Срба. Махом сви су расељени. Трагове њиховог живљења у овом граду чувају њихови упокојени. На приштинском гробљу упокојени су и француски војници пали у првом светском рату. Место на којем су сахрањени са палим српским војницима, једино је које се из године у годину уређује и чува.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво