Годишњица злочина у Ливадицама када је погинуло 12 путника "Ниш експреса"

На данашњи дан пре 19 година у нападу на аутобус "Ниш експреса" у Ливадицама код Подујева, погинуло је дванаесторо и повређено четрдесет троје расељених Срба док су ишли на Задушнице у Грачаницу. За злочин нико није одговарао.

Парастос у православној цркви и на гробљу у Лапљем Селу једини је догађај којим се подсећа на страдале Србе у минирању првог у колони аутобуса пре 19 година, када је активирана мина на магистралном путу у близини Подујева.

У нападу је на лицу места погинуло десеторо људи, а још двоје је повредама подлегло касније.

У нападу су погинули – Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.

Најмлађа жртва био је двогодишњи Данило Цокић.

Врховни суд Косова је у другостепеном поступку ослободио Фљорима Ејупија, јединог осумњиченог за убиство 12 и рањавање 43 Срба, који су били у аутобусу "Ниш експреса".

Полицајци Унмика, који су водили прву истрагу, тврдили су да су иза дрвета, неколико десетина метара од места експлозије, пронађени опушци на којима је идентификован Ејупијев ДНК.

"Део кривице на међународној заједници" 

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић саопштио је да је смрт 12 и рањавање 43 особе у Ливадицама било "врхунац страдалништва српског народа на Косову и Метохији".

"Осим починилаца, део кривице за овај суноврат цивилизације сноси и међународна заједница, која је у том тренутку вршила цивилну и војну управу у нашој јужној покрајини", наводи Ђурић.

Истиче да до данас нико није правоснажно осуђен за овај злочин, иако постоје чврсте индиције о томе ко стоји иза напада.

"Срби су и данас на Косову и Метохији грађани другог реда и изложени разним видовима дискриминације, притисика и застрашивања, јер мржња која је однела животе наших сународника у Ливадицама и даље живи", поручује Ђурић.

Наводи да политички представници албанског народа на Косову и Метохији, уколико желе да граде друштво на здравим основама, "морају престати да у заборав гурају и заташкавају овај и многе друге злочине над беспомоћним припадницима српског народа".

"Без те врсте суочавања са прошлошћу, неће бити ни међунационалног помирења, ни боље будућности за албански народ", закључује Ђурић у саопштењу.

Министар одбране Александар Вулин рекао је да тамо где Срби немају своје судије, своје тужиоце, своје полицајце за њих нема правде. 

"На данашњи дан у месту Ливадица Фљорим Ејупи је убио двогодишњег Данила Цокића и његову трудну мајку и са њима још десет Срба. Да га Ејупи и шиптарски терористи нису убили пре 19 година Данило Цокић би био велики мoмак, школовао би се и заљубио. Да 1999. нису бомбардовали Србију, на КиМ би данас живело 250.000 сада протераних Срба и са њима њихова деца", рекао је Вулин. 

"Пошто је Данило био Србин, свет ћути и тражи начин да заштити његовог убицу. Шиптари Ејупија сматрају херојем, убио је дванaесторо Срба, трудну жену, двогодишњег дечака. Од њих не можемо очекивати правду али не смемо престати да је тражимо", истакао је Вулин.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи