Дивљач на КиМ на мети ловокрадица

Непрекидна сеча шуме на Косову и Метохији угрожава опстанак станишта ретких врста попут риса, тетреба и других животиња. Криволовци их лове "калашњиковима", па животиње немају шансу за опстанак – упозоравају из Ловачког савеза јужне српске Покрајине. Кажу да је шума без дивљачи као школа без деце.

Ранијих година планине и шуме на Косову и Метохији биле су позната европска ловишта. Чести гости организованог лова на том терену били су из Италије, и других земаља. Последњих година животиње су на ивици опстанка јер су им станишта опустошена и на непрекидној су мети ловокрадица.

"Налазимо се у једној прво тешкој финансијској ситуацији и сами се боримо за опстанак. Покушавамо и да омогућимо да одређене врсте животиња, које се налазе на овим просторима, које се налазе на црвеној листи угрожених врста, да им помогнемо да опстану", каже Илија Елзовић, председник Ловачког савеза Косова и Метохије.

Са ловцима Ловачког савеза Косова и Метохије, који званично постоји сто година, екипа РТС-а обишла је локацију Суви До изнад Бањске.

"По неку штеточину неки пролазник наиђе, ту се мало потрудимо али побегне нам даље, у неку другу секцију да ли у неко друго место, ми не можемо, не улазимо у друге територије у друге секције, одржавамо ово наше", каже Милош Радосављевић из Ловачког удружења Звечан.

Милица Мијановић из Ловачког савеза Косова и Метохије сматра да би требало водити рачуна о угроженим врстама и да би требало учинити све да се заштити природа. 

"Поведем сина и друштво да изађемо, волим овде у село Суви До да се окупљамо, нарочито суботом, за викенд изађемо, не само због лова, већ да се дружимо. Око тридесет нас има", наводи Славиша Анђелкковић из Ловачкг удружења Звечан. 

У Борчану постоје три ловачка дома. У том крајњем српском селу у општини Лепосавић остала су углавном старачка домаћинства. Немају пут, па током зимског периода имају велике потешкоће. Зато им сваки долазак ловаца веома значи.

"Нисмо само ловци, јер таква нам је судбина, позади иза нас све су то албанска села. Друге помоћи они немају", наводи Ненад Мијаиловић из Ловачког удружења Копаоник-Лепосавић. 

За очување биодиверзитета бори се свако одговорно друштво, а то је жеља и свих чланова ловачког Савеза Косова и Метохије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом