"Не стресирај се, чувај живце" - лако је рећи, тешко урадити

Добро плаћен и мало стресан, за многе је посао из снова. А такав постоји, и то у Америци. О ком је послу реч и који фактори одређују да ли је неко занимање стресно или не?

"Не стресирај се, чувај живце!" - лако је рећи тешко урадити. Још је теже пронаћи посао лишен стреса, али и стоматолога који попут колега у Америци уз мало напора добро зарађује.

"Што се стреса тиче, суочени смо са многим стањима. Долазе нам пацијенти оболели од различитих болести, који пију разне лекове, не знају ни сами некад шта пију и ми смо суочени да брзо регујемо, јављају нам се компликације, крварења. Опет се деси да пацијент падне у несвест јер је пун страха дошао код стоматолога, па смо самим тим суочени да га повратимо у живот", каже стоматолог Весна Станојевић. 

Неписано правило је да су управо занимања од којих зависи нечији живот и новац, увек и свуда стреснија од других. Али ни то не мора значи, јер бити брокер у Србији и на Волстриту данас није исто. Међутим, није увек било тако.

"Када је наша берза 2007. била у зениту, где је велики број грађана трговао на берзи и где су били дневни промети по 10,15 милиона евра што се сада не може замислити ни на месечном нивоу, то значи да је било много учесника, много трансакција, некад акције продате уместо да купите", каже Ненад Гујаничић, берзански стручњак.

То је, како каже, један од најстреснијих догађаја, у кратком периоду треба донети неку одлуку, а последице могу бити прилично велике у финансијском погледу.  

Кратак рок за обављање неког посла, али и исти посао неће бити за сваког подједнако стресан, тврде психолози. Напомињу да на стрес додатно утичу радни услови.

"На ниво стреса може утицати сама захтевност посла, може утицати наш конкретан послодавац који нам даје више или мање посла, може утицати то колико ми имамо адекватних сарадника, односно да ли имамо адекватну подршку, да ли ја имам сарадника једног, два или их немам уопште, па све морам да изведем сам", каже Федор Мунижаба, психолог.

Због свега тога немогуће је прецизно одредити да ли је и колико неки посао стреснији од другог. Мера за превенцију стреса у оквиру радног места, осим у скандинавским земљама, готово да нема. А лечи се када се појави. 

Стрес је окидач за многе болести, а на здравствене проблеме изазване стресом на послу, жали се једна трећина запослених у Европској унији. Због тога и одуствују са радног места, у просеку четири дана годинишње.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи