Данас је Божић по грегоријанском календару

Римокатоличка црква, протестантске и Англиканска црква, као и неке православне цркве које су прихватиле ново рачунање времена, прослављају Божић.

У католичким црквама широм света током протекле ноћи служена је поноћна миса, а мису у Цркви узвишења Светог крижа у Нишу предводио је надбискуп Станислав Хочевар.

Мису у базилици Светог Петра у Ватикану предводио је поглавар Римокатоличке цркве, папа Фрања.

Према јеванђеоском предању, Исус Христос је рођен 25. децембра у Витлејему па се, уз разлике у календарима, тај датум као почетак нове ере и нове историје човечанства поштује у целом хришћанском свету.

У хришћанству се верује да је Христово рођење донело светлост истине људском роду и да је тим догађајем испуњено старозаветно пророчанство о рођењу Спаситеља.

Верници у католичким и другим црквама западног обреда на Божић се клањају јаслама, у којима је симболично представљена сцена рођења са Богомладенцем, Маријом и Јосифом.

Обичај да се у цркве поставе јасле, са фигурама које дочаравају сиромашне услове стаје у којој је Христос рођен, потиче из 13. века. Такве јасле у својим домовима данас имају и верници.

У кућама верника Римокатоличке цркве венац-адвент је исплетен од сламе и борових гранчица, украшен пурпурним врпцама и има четири црвене свеће, због четири недеље поста, које се пале једна по једна, сваке недеље уочи Божића.

Дан радости и вере у боље 

Рођење Христово представља један од најрадоснијих празника у хришћанском свету, јер симболизује долазак Сина Божјег на земљу. Божићна поноћна миса одржана је у Вршцу у највећој и најлепшој римокатоличкој цркви у Србији.

"Да допустимо да мир буде у нашим срцима, ако будемо имали мир и љубав у нашим срцима, онда ће се и Исус поново родити у нашем срцу. С тим речима желим свим верницима који сад славе Божић благосовљени и срећан празник", каже Ален Палатинуш, жупни управитељ римокатоличке жупе Свети Герхард у Вршцу.

Бројне породице Словака и Мађара у насељу Војловици у Панчеву, уз богату трпезу са пријатељима и родбином прославили су Бадње вече и будни су дочекали најрадоснији празник.

"Увек нека нада у будућност, да ће бити боље, трудимо се да тако буде, да опраштамо људима, да идемо само напред са позитивном енергијом", истиче Мирослав Холок из Војловице.

Словаци немају божићни пост, причешћују се шест недеља раније, а божићна трпеза је веома богата и храна се износи по већ раније утврђеном редоследу, а на крају се служе и традиционални колачи – опеканци.

"На Божић, на трпезу се износи обавезно сарма, димљено домаће месо, обарене домаће кобасице, ролована пилетина и салате, а после тога долазе колачи", објашњава Данијела Холок из Војловице.

За божићне празнике велика пажња посвећује се и јелци, која има посебно место у свакој породици, а поклоне добијају деца која рецитују, певају и свирају божићне песме.

Осим католика, Божић у Банату славе и припадници румунске националне заједнице, иако су православне вероисповести, јер они поштују такозвани ревидирани јулијански календар који је 1923. године начинио наш научник Милутин Миланковић.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво