Петарде нису играчке

Бацање петарди може да буде опасна забава. Петарде нису играчка, па би и родитељи и деца требало да буду свесни последица њиховог коришћења. Др Иван Ракић из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој упозорава да, они који ипак не могу да одоле, петарде користе искључиво онако како предвиђа упутство за употребу.

Најпопуларније пиротехничке направе, упркос забрани државе, могу да се купе на свакој пијаци или бувљаку.

Нове одредбе Закона о јавном реду и миру, које ће се примењивати од Нове године, предвиђају казне од 50.000 до 100.000 динара или 120 сати друштвено корисног рада за бацање петарди или коришћење пиротехничких средстава.

Казни неће бити поштеђена ни деца млађа од 14 година, али ће уместо њих одговарати родитељи.

Сваке године током новогодишњих и божићних празника много деце задобије лакше и теже повреде због играња са петардама.

Пластични и реконструктивни хирург у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој др Иван Ракић каже да сваке године имају десетак тежих случајева повреда од пиротехничких средстава. Пацијенте са лакшим повредама који прођу кроз амбуланту, каже, тешко је пребројати.

"Имали смо случајева где је било ампутација целе шаке, прстију, руке, тешких опекотина, било је разних случајева који су изазвани неким од пиротехничких средстава", истиче др Ракић.

Ове године још није било значајних повреда, али онај "главни период" тек долази.

Др Ракић признаје да је тешко одолети да се баци понека петарда у јеку новогодишњих празника. Ипак, напомиње да морају да се користе онако како то предвиђа упутство за употребу.

Све остало је изузетно опасно – држање у руци, стављање петарде у кутију или неком у џеп, прилажење док још није експлодирала.

Поред тога, требало би, по могућству, куповати искључиво атестиране производе.

Уколико се повреда и догоди, важно је знати како да се укаже прва помоћ.

"Најчешће блажа повреда је опекотина, прва помоћ је хлађење хладном водом и завијање тог дела који је повређен у крпу натопљену хладном водом и одлазак у неку од дежурних установа где ће лекар проценити какав треба да буде даљи ток лечења", објашњава др Ракић.

Уколико после експлозије петарде честице доспеју у око, не покушавајте да их сами извадите или исперете, него се одмах упутите код очног лекара.

Посебно је важно да деца, уколико већ користе петарде, буду под надзором одраслих, као и у било којој другој ситуацији када постоји опасност да се повреде.

Пиротехника не угрожава само људе – процењује се да у време празника, у свету од срчаног удара изазваног петардама настрада око 5.000 паса.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара