Чија права су најугроженија у Србији

Међународни дан људских права ове године – под слоганом "У праву си". И овај 10. децембар обележава се у светлу неједнакости, дискриминације и кршења тих права. У Србији су и даље најугроженија права особа сa инвалидитетом, Рома, старих људи, деце и жена.

Закони, стратегије, акциони планови – на томе се радило годинама. Помака има, али и препрека у њиховом спровођењу.

"Сва та документа док не дођу до сваке особе сa инвалидитетом, свих категорија инвалидности, до деце сa инвалидитетом, до жена са инвалидитетом које су посебно угрожене, посебно о оним категаријама говорим које живе у мање развијеним срединама наш посао неће бити ни близу завршен", истиче Иванка Јовановић из Националне организације особа са инвалидитетом.

Надежда Сатарић из организације "Амити снага пријатељства" истиче да се права старијих особа прво крше у њиховим домовима.

"Свака пета старија особа је жртва неког облика насиља, а насиље најчешће потиче од оних који су им најближи", додаје Сатарићева.

Међународне организације у Србији у први план истичу проблеме младих – незапосленост, ризик од сиромаштва, стање менталног здравља. Србија, као потписница међународних конвенција, има обавезу да о стању људских права у земљи редовно извештава УН.

"Имали смо прилику да ове године у Женеви другим државама чланицама УН представимо ово тело које је Влада Србије основала за праћење препорука УН. Морам да вам кажем да сада имамо неподељену подршку и домаће и међународне заједнице да нам се бројне земље чланице УН обраћају са жељом да се овај модел примени и имплеменира и у њиховој земљи", истиче Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици наглашава да смо и даље сведоци високе стопе породичног насиља, бројних претњи новинарима, дискриминације рањивих група, посебно особа са инвалидитетом, жена, Рома, ЛГБТ популације. "Ипак, има још посла пред Србијом и многим другим државама", додаје Фабрици.

Европа се поноси најјачим системом заштите људских права, конвенцијама и судом у Стразбуру, захваљујући чијим пресудама је живот више од 20.000 људи постао бољи. Ипак, борба за људска права се наставља – 60.000 људи у Европи чека да оствари своја права.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи