Можемо ли се изборити са загађењем ваздуха

Београд је јуче поново био један од најзагађенијих градова, а веома се тешко дисало у Новом Саду, Суботици, Косјерићу, Нишу, Ваљеву, Бору. С првом кишом је и квалитет ваздуха постајао бољи. Стручњаци кажу да није повећана емисија загађујућих честица, већ су атмосферске прилике допринеле да аерозагађење буде високо. Према подацима сајта "Ер вижуал", слична ситуација је и данас.

Дописник РТС-а јавља да је још један дан у Ваљеву освануо с алармантним подацима о загађењу ваздуха. Ваљево је јако загађен град.

Последњи подаци говоре да је концентрација ПМ-10 честица 107 микрограма по метру кубном. У последња два-три дана подаци су још драстичнији.

ПМ-10 честице су међу најопаснијим загађивачима. Производ су лоших енергената, као што је лигнит. У Ваљеву је 10.000 домаћинстава изван система градске топлане.

Велики загађивач ваздуха је и "Крушик", који дневно троши до 70 тона лигнита. Та фабрика је припремила елаборат за грејање на компровани гас, потребно је 2,7 милиона евра. Чека се одговор надлежног министарства.

Градска власт је пре неколико дана припремила мере са смањење аерозагађења. Биће одређене субвеције за грађане који желе да се греју еколошким енергентима. Одобриће се јефтинији прикљуци на градску топлану.

Планира се и измештање саобраћаја из центра града.

У последњих годину дана, топлана је са мазута прешла на компровани гас. На њу се прикључила градска болница и једна градска школа се више не греје на мазут. 

Мере опреза

Репортер РТС-а са улица Београда јавља да је у граду непријатан осећај због велике влажности ваздуха и да је видљивост смањена. Према последњим подацима, највеће загађење ваздуха је у Старом граду и на Новом Беграду. 

Најугроженији су труднице, старије особе и деца. Особе са срчаним и респираторним проблемима требало би да бораве у затвореном простору. 

Када је ваздух јако загађен, треба поштовати препоруке стручњака.

Препорука је да се у загађеним подручјима узима храна богата Бе-витаминима, витаминима Це и Е, затим омега-3 масним киселинама, што се везује са антиоксидативним и антиинфламаторним својствима ових састојака.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво