Волонтери против става да "вредиш колико зарађујеш"

Данас је Међународни дан волонтера. Помагање другима без личне користи у Србији има традицију дугу три деценије, а ове године шаљу поруку – "Волонтирај за инклузивну будућност", да сви имају једнаке шансе, да најугроженији боље живе и да свима буду загарантована људска права.

Волонтери помажу старима, инвалидима, деци, брину о животном окружењу... Волонтирање је, кажу, јасан став да се противе једној од тековина транзиције – "вредиш колико зарађујеш".

Тамара Добросављевић, волонтерка из удружења "Шта нам тешко", поручује младима да не треба да не питају – "шта имате од волонтирања", већ где могу да се пријаве.

Каже да када чује да неко волонтира, прво што помисли је да ли може да сазна нешто више о томе и најчешће се придружи.

Дени Пореј из Волонтерског савеза Србије истиче да је волонтирање сигурно једна од најкориснијих ствари које се могу урадити у животу.

Више од 1000 волонтера из 50 земаља годишње стиже тамо где је помоћ потребна.

За три деценије кроз Србију је прошло више десетина хиљада волонтера из читавог света.

Тања Петровић, извршна директорка организације "Млади истраживачи Србије", наводи да нису само градили и обнављали објекте и бринули о природи, већ су у сваку постављену циглу градили солидарност сећања, чували аналогним фотоапаратима.

Међународна пријатељства неговали су, каже, лепљењем маркица на разгледнице далеко пре постојања имејла и друштвених мрежа, пркосећи визном режиму који их је одвајао од света.

Већина младих жели да волонтира

Охрабрује податак из Уницефове анкете, у којој је већина младих изразила жељу да волонтира.

Директорка Канцеларије Уницефа у Србији Ређина де Доминићи наводи да би млади радо волонтирали за дечја права, заштиту средине као и у уметности и хуманитарном раду, и указује да на тај начин стичу и јачају вештине које ће им помоћи у проналажењу посла.

Министар омладине и спорта истиче се кроз разне акције које је Министарство финансирало, 130 волонтерских пројеката, 30 међународних кампова, донираних преко 46 хиљада сати волонтерских сати, показало колико је волонтерски дух у Србији активан.

На свој дан, волонтери подсећају да се кроз добровољни рад учи солидарности, креативности у решавању проблема, тимском раду, разумевању различитости и позивају институције да их подрже.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво