Није довољно поставити рампе за особе са инвалидитетом, а ни њих често нема

У Србији око 800.000 људи живи са неким инвалидитетом, а искљученост из друштва, сиромаштво и незапосленост само су неки од проблема с којима се суочавају – због тога је слоган сутрашњег Међународног дана особа са инвалидитетом "Приступачна будућност".

Инвалидитет не мора да буде препрека у остварењу амбиција, жеља и снова. Препреке, међутим, у Србији многима отежавају свакодневни живот.

"Не постоји довољно знања о особама с инвалидитетом, о начину на који они могу радити, њиховим способностима и потребама. Чест је пример, да постоји воља, жеља и новац да се нека рампа направи, а онда та рампа није адекватно направљена", прича Ненад Крбавац из Удружења параплегичара Баната.

Ипак многе особе с инвалидитетом немају једнаке могућности да се школују и запосле, живе на ивици сиромаштва, а због недовољно подршке у својим срединама многи су у институцијамa.

"Оно што смо приметили у последње време и што нас прилично забрињава и чему ћемо посветити пажњу, је лишење пословне способности особа с инвалидитетом. Ми смо у више примера видели да се то дешава често у сенци, где јавност није о томе обавештена и да особама са инвалидитетом буду ускраћена основна права која им припадају", навео је заштитник грађана Зоран Пашалић.

Две милијарде динара за запошљавање 

За запошљавање особа с инвалидитетом, ресорно министарство и Национална служба за запошљавање годишње издвајају више од две милијарде динара.

"Кад су активне мере запошљавања, иако смо предвидели да то буде на нивоу 7.400 особа, ми смо у првих 10 месеци успели да тај број премашимо 7.415 особа. Као и код овог запошљавања, ти резултати ће бити бољи до краја године, али остаје неких 12.850 особа с инвалидитетом које и дан данас чекају на запошљавање", рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Потребно је обезбедити приступ радним местима за особе са инвалидитетом. 

"Важно је да се посветимо и да им обезбедимо физички архитектонски услов за приступ радним местима да би они могли и кад им се да шанса за нешто раде да би они могли и да дођу на то радно место", навела је Маја Гојковић, председница Скупштине Србије

Фонд ПИО и Национална служба за запошљавање почињу да издају решења штампана на Брајевом писму, а њихови сајтови су увели звучну опцију, да би слепе и слабовиде особе лакше дошле до информација.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво