У региону све мање беба, у Србији "плус" од 612 новорођенчади

Министарка задужена за популациону политику Славица Ђукић Дејановић рекла је за РТС да у првих девет месеци Србија бележи пораст од 612 новорођених беба, док се у земљама региона бележи пад.

Прошле године, на овај дан, имали смо податак да су само 17,3 одсто укупног становништва чинили млади.

Гостујући у Дневнику РТС-а, Славица Ђукић Дејановић је рекла да статистика за ову годину каже да смо у промилима у бољем положају.

"Анализирали смо број новорођених беба у првих девет месеци у свим државама са којима смо живели и претходној Југославији, у Албанији, Мађарској, Румунији и Бугарској - све ове државе бележе пад броја новорођених беба, код нас је пораст од 612 беба, тако да смо једини позитивни", рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Каже да постоји нада да ће се овај параментар поправити у наредном периоду, а то је и обавеза свих одговорних да се уради више као родитељи, васпитачи, баке, деке и вршњаци.

Говорећи о сиромаштву, министарка износи податак да због сиромаштва сваког дана 22.000 малишана оконча свој живот.

"У ромским насељима, 38 одсто нема воду за пиће, у 60 одсто нема канализације и деца су дискриминисана у погледу најелементарнијих права у односу на другу децу. Све се ово поправља у последњих десетак година", истакла је министарка. 

Највише су дискриминисана деца са посебним потребама, ромска деца, деца у руралним срединама живе у неупоредиво лошим околностима, посебно деца за коју не важи принцип инклузије у погледу школовања.

Не само буџет по мери детета, него би све активности по мери детета требало да буду императив, сматра министарка Ђукић Дејановић. 

"Спадамо у оне државе које имају висок индекс прекинутог детињства. Америчко министарство за рад је констатовало да Србија спада у 12 земаља, од 131 колико је анализирано, које су значајно напредовале у погледу најтежих облика рада који деца реализују, односно у који су деца укључена", каже она.   

Славица Ђукић Дејановић сматра да су помаци евидентни, али ако је једно једино дете угоржено по било ком основу људских права, а ове године бележимо 30 година од Конвецније која регулише права детета, посао није завршен.

Достојевски је рекао да се душа лечи када смо са децом.

"Једини плач који доноси радост је плач деце и нека их буде што више, да буде што више плача беба", закључила је Славица Ђукић Дејановић. 

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво