Век постојања Грађевинске школе у Црној Трави

Грађевинска школа у Црној Трави обележава век постојања. Школа која је изнедрила црнотравске неимаре који су градили значајне зграде широм Србије и бивше Југославије, последњих година бори се да опстане.

Пре тачно 100 година одлуком тадашњег Министарства трговине у Црној Трави је основана Школа за обраду камена, која је касније прерасла у Грађевинску школу.

У овој образовној установи црнотравски неимари, чувени печалбари, стицали су основна знања из грађевинарства да би потом градили велелепна здања широм Србије и некадашње Југославије.

Од Главне поште у Београду, зграде Историјског музеја, некад Аграрне банке, до објеката на Опленцу, јер је краљ Петар веровао само Црнотравцима.

Данас се Грађевинска школа бори да опстане.

"Тренутно 96 ученика у шест одељења. Перспектива је да се ми вратимо коренима грађевинарства, да се ово специјализује и да буде јединствени центар за обуку зидара и грађевинских радника", рекао је Драган Коцић, директор школе.

Из општине Црна Трава очекују помоћ државе. 

"Стратешки, веома важна општина која мора да чува границу. Тако да очекујемо помоћ државе. Школа ће опстати, општина ће опстати", навео је Славољуб Благојевић, председник општине Црна Трава.

Концепт развоја Грађевинске школе мора да се промени, јер је у овој школској години школа одлуком Министарства просвете остала без једног одељења.

"Уместо што су укинули једно одељење, требало је да направе занатску академију и да форсирамо обуку младих нараштаја за занате који ће нам ускоро нестати", истакао је Љубиша Стојмировић, народни посланик.

Једноставно, критеријуми за Црну Траву морају бити другачији.

"Председник Србије Александар Вучић је својим доласцима овде потврдио значај опстанка и останка и ове школе и ових људи овде у Црној Трави", казао је Марко Миленковић, државни секретар Министарство просвете.

Један век је прошао. Век у којем су Црнотравци, неимари, непревазиђени зидари градили своју државу. Због тога, држава не сме да заборави Црну Траву.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво