Вулин мировњацима: Ви нисте и никада нећете укаљати ни своју, ни заставу УН

Министар одбране Александар Вулин и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-мајор Петар Цветковић, са члановима Колегијума, присуствовали су свечаности поводом 17. новембра - Дана Центра за мировне операције у касарни "Бањица 2".

Честитајући празник, министар Александар Вулин указао је на значај учешћа наше земље у мировним операцијама, истичући да смо снажењем и јачањем српске државе поново почели да доносимо мир.

"Од момента када је председник Александар Вучић, наш данашњи врховни командант, постао министар одбране, започело је значајно веће улагање и повећавање броја наших припадника, као и броја мисија у којима учествујемо. На то смо поносни, јер показује колико нам је земља ојачала, колико нам је Војска моћнија, колико смо и ми као друштво безбеднији и сигурнији ", нагласио је Вулин.

Према његовим речима, када вам неко дâ да чувате или успоставите мир у његовој земљи, то није поверење у вашу технику, наоружање и опрему, а не чак ни у вашу обуку, "то је поверење у вас, вашу државу, ваш народ и вас као људе да нећете погазити реч и да ћете оне који су дошли да од вас траже да претекну, да преживе, да трају, да их нећете изневерити, заборавити, предати и напустити".

"Застава Уједињених нација коју носите, носи се уз заставу Србије, носи се уз заставу народа чија древна традиција каже да разоружани непријатељ постаје гост, а онај који је у часу невоље затражио да му сачувате главу и част, постаје део ваше породице и његова безбедност, његов образ, вреди колико и ваш. Таква је традиција вашег народа", рекао је Вулин.

"Ви никада нисте, ни у прошлости, ни сада, ни у будућности, заборавили на древну традицију свог народа да се невољницима чува и живот и образ. Ви нисте као они који су прљали заставу УН у Хрватској, бежећи и склањајући се пред злочиначком акцијом Олуја, пуштајући да нам се побија народ и нејач, допуштајући да кроз ваше линије пробију они од којих сте требали и морали да чувате и српску децу", рекао је Вулин.

"Ви нисте и нећете укаљати ни своју ни заставу УН, где год да сте, као они који су, чувајући Сребреницу, допуштали да из ње испада Насер Орић, коље и убија по Подрињу, без казне, заштићен, сачуван. Ви нисте и нећете допуштати да кроз ваше линије пролазе крволоци и убице какав је био Насер Орић и да на својој души и образу имате ископане очи судије Илића и поклану децу Подриња. Ви ћете сачувати свачију главу, свачији живот и свачију част", поручио је Вулин. 

Према речима начелника Центра за мировне операције пуковника Миливоја Пајовића, данашњи празник је прилика за присећање славних имена и великих дела претходних генерација, прве кораке начињене у песку Синаја пре 63 године, али и оне које су под заставом УН положили свој живот за бољи и мирнији свет.

"Центар за мировне операције данас обележава свој дан, данас када широм света у девет мисија високо вијемо српску заставу, истичемо да иза сваког војног посматрача, тима, вода или чете, стоје сати и дани напорних припрема и обуке, које између осталог спроводи и Центар за мировне операције", нагласио је Пајовић, додајући да су курсеви тог центра препознати у региону и у потпуности су прилагођени сложеним захтевима који се постављају пред појединце, тимове и јединице.

Министар одбране доделио је и 71 војну спомен-медаљу за учешће у мировним операцијама, које је на данашњој свечаности уручио одликованим мировњацима.

У име награђених, присутнима се обратио пуковник Јадранко Јукић, учесник две мировне мисије, који је изразио захвалност због могућности да буду припадници снага УН и ЕУ у мултинационалним операцијама, а потом и што су препознали њихов одговоран рад на веома захтевним дужностима. 

Директорка Канцеларије УН у Србији Симона Мирела Микулеску честитала је на досадашњем изузетном раду Центра за мировне операције, додајући да су српски мировњаци стекли респектабилну репутацију у УН, као највећи контрибутор снага у региону, посебно похваљујући повећању броја жена у редовима наших мировњака. 

Дан Центра за мировне операције установљен је као сећање на 17. новембар 1956. године када је на Синају искрцана претходница првог југословенског одреда, коју су чинила 44 припадника. Том мировном операцијом започело је учешће југословенских снага у мировним мисијама. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво