Повратак отете деце Славице Бурмазовић – политика, убеђивање, емоције

Повратак троје деце у загрљај мајке никог није оставио равнодушним. После четири године, деца Славице Бурмазовић вратила су се у Београд. Њих је из Ирана довео амбасадор Србије у тој земљи Драган Тодоровић који је за РТС говорио и о емоцијама и тешким околностима случаја.

Четири године након отмице и више од три године од правоснажне пресуде турског суда, на основу договора министра Ивице Дачића и министра иностраних послова Ирана Мухамеда Зарифа, деци је омогућено да се врате мајци Славици Бурмазовић.

Амбасадор Србије у Ирану Драган Тодоровић, који је децу довео у Београд, каже да је овај случај у њему побудио много емоција.

"Ја никад нисам видео госпођу Бурмазовић, али као да смо се видели хиљаду пута до сада. Сузе су пошле и мени и њој", рекао је Тодоровић, додајући да је тај посао подразумевао много тога што је требало урадити. "Мора да се проба на више начина ако не иде само на један."

Пут из Ирана у Србију је, каже, био врло напоран пошто је било преседања у Дохи.

Деца, истиче амбасадор Србије, нису плакала јер за то, каже, није било времена.

"Тако смо конципирали полазак, није било времена ни за речи ни за сузе, и речи којима би изразили емоције", рекао је Тодоровић.

Две старије девојчице говоре одлично српски језик, а дечак слабије. "Врло је интелигентан, научиће брзо", додао је амбасадор Србије.

Тежак случај

Бивши супруг Славице Бурмазовић, Турчин, одвео је децу без мајчине дозволе 2015. године у Турску. Првостепеном пресудом суда деца су у марту 2016. године враћена мајци. Он је, међутим, упркос забрани, напустио Турску и отишао с децом у Иран.  

Драган Тодоровић је објаснио да је једна од најважнијих ствари у целом случају било убедити оца да врати децу. 

Све је, додаје, било координисано са Министарством спољних послова Србије и Славицом Бурмазовић.

"Ништа није било тајно, суштина је била да се пристане на повратак деце у Србију", објаснио је Тодоровић и додао да су разговори истовремено вођени са оцем деце и институцијама у Ирану.

Деца имају папире 

Објашњава да је Амбасада у Ирану завршила свој део процедуре, направила папире пошто су деци истекли пасоши.

"Све смо испоштовали, платили таксе које се плаћају у тим случајевима. Завршили су администрацију и онда кад је било готово фалило је мало времена", рекао је Тодоровић и додао да је процедуру убрзао састанак шефова дипломатија двеју земаља Ивице Дачића и Мухамада Џавада Зарифа.

Одговарајући на питање зашто је било потребно четири године да се спроведе правноснажна пресуда, амбасадор објашњава да не може да говори о периоду који су деца провела у Турској већ само од кад је преузео случај.

"Кад се такве ствари дешавају, треба испоштовати процедуру земље домаћина. Није увек лако доћи до краја процедуре, некад немате одговоре, некад пет пута морате да тражите одговор. Нису се створили услови, у последње време су услови почели убрзано да се стварају", рекао је Тодоровић.

Према његовим речима, решавању случаја допринелу су добри политички односи две земље. 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво