Српкиња која је у Канади научила да помири Исток и Запад

Српкињи која већ шездесет година живи у Канади Милици Мили Пивнички Малруни шеф српске дипломатије уручио је орден Витеза светосавског пацифизма. Поред ордена, уручена јој је и књига "Породица Пивнички у историји Новог Бечеја".

Новобечејска породица Пивнички 1958. одселила се у Канаду. После три и по деценије Милица Пивнички Малруни поново је у отаџбини.

"Ја сам васпитана у српском православном духу, далеко од земље у којој сам рођена, али су ми околности биле наклоњене да сретнем супруга Брајана, који ме је научио да се могу волети две земље, тако да је у мени помирен и Исток и Запад", истиче Мила Пивнички Малруни.

Брајан Малруни био је адвокат са политичким амбицијама. Још као деветнаестогодишњак, Канађанин ирског порекла, син електричара, говорио је да му је животна жеља да постане премијер.

Жеља му се и остварила 1984. Велика подршка тих девет година стизала је од супруге.

"Ја сам мало пре питао Брајана да ли зна за ону српски изреку да си ти одакле ти је жена, а он је потврдио, каже да је 100 посто тачно", каже шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Брајану Малрунију уручио је "диплому за најбољег српског зета", на којој је и фотографија са внчања.

"Она је имала 19 година, а ја 35", присетио се Брајан Малруни.

Као супруга премијера, мајка четворо деце Мила Пивнички врло је допринела афирмацији Срба у Канади.

У њиховој кући говори се енглески, али и српски. Тих година уз хуманитарни рад, учествовала је у раду српске колоније. Памти да се у родитељској кући славио Свети Никола.

"Не верујем да је снага у богатству или у томе да вас неко призна. Мислим да, на крају дана, срећа наша ће бити коју смо донели", поручила је Мила Пивнички Малруни.

Министар Дачић наглашава да је неопходно још вредније и преданије радити на томе да се привуку Срби из дијаспоре.

"Да обезбедимо њихову максималну подршку тако што бисмо им на одговарајући начин омогућили да своје капацитете, познанства, контакте и ресурсе ангажују на линији оног патриотизма и љубави према старом завичају, како је то чинила и чини породица Пивнички", указао је Дачић.

Породица Малруни у Србију ће бити већ следеће године. У Спомен кући Пивничких у Новом Бечеју отвара се Музеј српске дијаспоре.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво