Модерним технологијама против урбаног загађења

Више од половине светске популације данас живи у градовима, а до краја 2050. године биће их две трећине. Најбоље праксе и решења за развој климатски паметних градова широм Европе, представљена су на скупу "Грађани покрећу град будућности" у Београду, у организацији Министарства заштите животне средине и Програма Уједињених нација за развој, уз подршку Глобалног фонда за животну средину.

У градовима у Србији живи 60 одсто становника. Насеља се шире, све више је возила и све мање зелених површина. Расте загађење ваздуха, количина комуналног отпада и отпадних вода такође се повећава, као и потрошња енергије за грејање и хлађење.

Стална представница УНДП у Србији Франсин Пикап упозорава на чињеницу да градови производе више од 70 одсто гасова са ефектом стаклене баште на светском нивоу и троше 80 одсто укупно произведене енергије.

"Градови имају кључну улогу у борби против климатских промена. Под појмом отпоран на климатске промене подразумевамо да користимо модерне технологије како бисмо осигурали одрживи развој у урбаним областима који одговара потребама људи, економије и животне средине", наводи Пикапова.

До краја године биће представљен Европски зелени споразум који има за циљ да се емисија гасова са ефектом стаклене баште смањи за 55 одсто до 2030. године.

"Мере које будемо предузимали у овиру тог споразума биће усмерене на заштиту биодиврезитета, смањење загађења, јачање циркуларне економије и увођење пореских мера", указује шеф Сектора за сарадњу Делегације ЕУ у Србији Ингве Енгстром.

Како је нагласио, у Србији је ЕУ до сада донирала око 400 милиона евра за заштиту животне средине.

Министар заштите животне средине најавио је да ће у Србији ускоро бити донети закони о климатским променама, о управљању отпадом и Закон о заштити природи којим ће се забранити изградња мини-хидроцентрала у заштићеним добрима.

"Прво изграђене минихидроцентрале у заштиченим добрима нико неће рушити. Сви они који су евентуално добили дозволе за изградњу у заштићеним добрима, министарство енергетике и животне средине ће радо заменити те локације за неке друге ван заштићених добара и ту такође постоји добра воља за тим", каже ресорни министар Горан Триван.

Конкретне мере на развоју одрживих градова представили су стручњаци из Италије, Бугарске, Финске, Енглеске, Шпаније.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво