Новим софтвером против тезгарења професора

Представници Националног тела за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању представили су ректорима, деканима и професорима нове правилнике о акредитацији, спољашњој провери квалитета и самовредновању високошколских установа. У ту сврху направљен је и нови софтвер.

Нови софтвер даје комплетан увид о броју и ангажовању наставника и комплетан увид у студијске програме. Комисијама ће, каже струка, бити много лакше да оцене програме.

"Моћи ћемо да ангажујемо људе који су заиста квалитетни и референтни за тај студијски програм", наводи проф. др Ана Шијачки, председница Комисије за акредитацију и проверу квалитета.

Председница Конференције универзитета Србије  и ректорка БУ проф. Иванка Поповић, наводи да акредитациони период сада траје седам година.

"То је сада значајно сложенија процедура него што је било раније, али са друге стране и акредитациони период је сада седам година", објашњава Поповићева.

Видеће се какво је укупно ангажовање професора на студијским програмима, па самим тим и спречити тезгарење.

"Једна од основних идеја је да се спречи тезгарење односно да се тачно види колико су људи ангажовани и да према томе колико су ангажовани учествују и у настави, а да остане времена и за научно-истраживачи рад, јер знамо да су људи били ангажовани јако много у настави, што многима није остављало ни моменат да се посвете научно-истраживачком раду, па онда на томе губи сваки универзитет, губи академска заједница и на крају крајева губи се квалитет сваког студијског програма на којем такви људи предају", објашњава др Ана Шијачки.

Ради унапређења квалитета високог образовања договорена је интензивнија сарадња Националног акредитационог тела и Конференције универзитета Србије, која не подразумева само састанке, већ и разноврсне обуке у области обезбеђења и унапређење квалитета високог образовања.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи