Шта ће бити са узорцима матичних ћелија деце из Србије који су пребачени у Пољску

Родитељи који су платили складиштење матичних ћелија своје деце, банци ћелија "Криосејв" и даље су забритнути шта ће бити са узорцима око 10 хиљада деце из Србије, с обзиром на то да су узорци пресељени из Швајцарске у Пољску, због проблема у овој фирми.

Београдјанин Драган Пилиповић је један од забринутих родитеља који су чување матичних ћелија своје деце поверили фирми "Криосејв". 

"Године 2013. и 2016. сам предао за складиштење матичне ћелије и то сам платио негде око 3.000 евра са попустом, за двоје деце. Када су ме обавестили мејлом да је то пребачено у Пољску постао сам забринут да ли је то валидно, да ли с тим матичним ћелијама може даље да се настави лечење", рекао је Пилиповић.

Управа за биомедицину Србије привремено је суспендовала дозволу за рад "Криосејву". Разлог је пресељење ћелија у Варшаву без сагласности родитеља који су потписали уговоре.

"По том уговору, Крисејв може ћелије да премести на другу локацију или, уколико нас преузме треће лице, да нас купи нека друга компанија, права и обавезе клијената се апсолутно не мењају", истакла је Марија Жарковић из фирме "Криосејв". 

Додала је да у уговору нема обавезе да се тражи сагласност родитеља за пресељење ћелија. али наводи да су клинети на мејл адресе добили обавештења да су њихови узорци успешно транспортовани и премештени у лабораторију у варшави.  

У Србији тренутно раде шест банака за складиштење матичних ћелија и један биомедицински центар за складиштење и лечење "Сера сел". У овом центру се строго поштују прописи власти у Немачкој у којој се чувају матичне ћелије. Каква је процедура?

"Како ми имамо потписане уговоре са свим породилиштима, лекар након порођаја узима ћелије из пупчаника, током порођаја узима се и мајчина крв из вене", наводи Ана МИјајловић из "Сера села".

Каже да се све то шаље у немачки биомедицински центар где се ради трострука анализа.  

Иако је Уговор о чувању матичних ћелија потписан на 20 година, у случају потребе банка може издвојити матичну ћелију за лечење детета.

"Родитељи у тим ситуацијама упућују захтев нама. Ми контактирамо са Немачком и ту се ради та припрема матичних ћелија за трансплантацију", додала је Ана Мијајловић наводећи да је припрема бесплатна за родитеље.  

Матичне ћелије су драгоцене у лечењу више од 80 оболења крви. У фази испитивања је и могућност лечења дијабетеса, церебална парализе, аутизма и оболење срца

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво