Србија успоставља национални криминалистичко-обавештајни систем

Споразум о успостављању и развоју националног криминалистичко-обавештајног система омогућиће електронску размену података између свих надлежних институција, у циљу брже и ефикасније борбе против организованог криминала и корупције.

Споразум су потписали министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министарка правде Нела Кубуровић и министар финансија Синиша Мали.

"Формирање система ће омогућити дигитализацију наших база података о организованим криминалним групама и размену информацоја између свих надлежних институција и самим тим ефикаснију и бољу борбу против организованог криминала", рекао је министар Стефановић.

Нагласио је да ће успостављање националног система омогућити да институције брже размењују податке и да брже реагују на терену.

"Полицајци и тужиоци ће моћи да на јединственој платформи провере да ли је починилац кривичног дела раније учествовао у криминалним радњама и да ли је осуђиван. Неће се губити време на размену папира", нагласио је Стефановић.

Оценио је да је потписивање споразума важан корак за Србију на путу ка пуноправном чланству у Европској унији и достизању високих европских стандарда.

Како је рекао, то је корак који је усмерен према грађанима Србије и њиховој безбедности и сигурности.

Истакао је да је Србија до сада испунила више од 50 одсто активности из Акционог плана за Поглавље 24 и додао да ће успостављањем овог система бити испуњена једна од најкомплекснијих и најзначајнијих препорука Европске комисије.

Мали: Посвећени борби против прања новца 

Министар финансија Синиша Мали оценио је да је Србија посвећена борби против прања новца и финансирања тероризма, наводећи да је у протеклом периоду Влада Србије донела низ закона и подзаконских аката којима се јачају капацитети у тој борби.

''Потписивање данашњег споразума је прави пример како да се сви заједно ухватимо у коштац са проблемима безбедности и криминала'', рекао је Мали.

Навео је да је борба против прања новца допринела смањену ризика улагања у нашу земљу и подсетио да је Србија у јуну скинута са такозване црне листе ФАТФ-е и да је у првој половини 2019. године директан прилив страних улагања износио 1,9 милијарди евра што је, каже, за 31 одсто више него прошле године.

''Србија је лидер у привлачењу страних инвестиција у региону, рекао је Мали и најавио доношење нове Стратегије о спречавању прања новца до краја године.

Кубуровић: Добра сарадња министарстава, полиције и тужилаштва

Министарка правда Нела Кубуровић рекла је да је протокол који су Министарство правде и Министарство унутрашњих послова потписали 2017. године, био на неки начин претеча данашњем споразму и да два министарства, ужилаштво и полиција дуже од две године електронски размењују податке.

''Било је потребно да заменимо писмено дописивање, пре свега евиденције о пребивалиштима, као и да полиција има увид у базу нашег министарства. За две године у базу података о пребивалишту има више од 640.000 уписа што говори о томе колика је уштеда у времену и краће трајање поступака'', навела је Кубуровић.

Истакла је да ће министарство на чијем је челу наставити да сарађује са Министарству унутрашњих послова на развоју ове платформе, као и на бази податак о спречавању и борбу против тероризма.

Фабрици: Корак напред на путу Србије ка чланству у ЕУ

Потписивању споразума присуствовали су и шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици и амбасадор Шведске у Србији Јан Лундин.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да потписивање данашњег споразума корак напред на путу Србије ка чланству у ЕУ и истакао да је важно да Србија има национални систем који ће допринети ефикасној борби против организованог криминала са којим се, каже, суочава свака земља у свету.

Као други разлог за успостављање тог система навео је важност координације свих надлежних институција и размене информација о активностима криминалних група.

Фабрици је казао да је Европска комисија подржала успостављање националног система у Србији обезбеђујући 3,5 милиона евра за набавку софтверске и хардверске опреме.

Документ су у Палати Србија потписали и републички јавни тужилац Загорка Доловац, директор Канцеларије савета за националну безбедност и заштиту тајних података Горан Матић, директор Агенције за борву против корупције Драган Сикимић и први заменик тужиоца за организовани криминал Јасмина Миловановић Ганић. 

Републички јавни тужилац Загорка Доловац истакла је да је Републичко јавно тужилаштво, заједно са осталим надлежним органима, посвећено борби против организованог криминала, привредног криминала и корупције и да у том циљу остварује одличну сарадњу са МУП-ом и осталим надлежним државним органима.

''Путем овог система развићемо јединствену платформу за безбедну електронску комуникацију и размену података. Наш заједнички циљ је да се размена података врши у реалном, активном времену како би се повећала ефикасност свих државних органа који се боре против организованог криминала и корупције'', истакла је Доловац.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара