Студирањем кроз рад брже до посла

Поред дуалног образовања у средњим школама сада се отишло и корак даље па ће дуално образовање бити уведено и на факултетима. Учење које подразумева и рад биће за студенте тежи и захтевнији пут, али ће академци брже долазити до посла.

Габријела Грујић помоћница министра просвете задужена за дуално образовање каже да је ово сјајна вест за будућност младих Србије, јер ће после оваквог модела и начина студирања моћи одмах да се запосле и остану у Србији.

"Мој лични став је да ће у сарадњи са послодавцима и на учењу кроз рад као сублимацију и стицање вештине управљања знањима њихов квалитет знања омогућити њихову будућност", истиче Грујић.

Након оваквог вида студирања, који заправо јесте тежи начин студирања, студенти се могу одмах запослити у компанијама у којима су боравили на учењу кроз рад, али могу да се определе и за покретање својих сопствених предузyећа, да раде у неким другим компанијама.

"Креирање оваквог једног закона говори о вредновању на највишем нивоу Владе Србије колико је битно да овакав начин студирања и овакав модел стицања знања не понуди само ученицима средњих школа него да понуди свим нашим младима на високим струковним студијама и академскимским студијама", каже помоћница министра просвете.

Према њеним речима, веома је битно да покријемо целокупни систем зато што дуалност, односно учење на два места постаје филозофија образовања за 21. век. 

Једна од предности дуалног образовања је што ће млади радити у струци. Раније, када заврше факултет не раде у својој струци, раде послове за које су мање квалификовани. Дуално образовање ће ствари променити на боље. Подељено је 450 сати активног рада на вежбама и предавањима на факултетима а 450 сати на рад у компанијама.

Студенти за време студирања нису запослени у компанијама него су у процесу учења, али ће бити плаћени. Законом је предвиђено да то буде најмање 50 посто основне плате. Ако су послодавци заинтресовани да стимулишу студенте они могу да дају више. На овакав начин се штити квалитет стицања знања.

Суденти имају могућност да се предомисле и ако им не одговара дуални систем студирања да се пребаце на класични облик студија.

"Дуални начин студирања на начин на који је креиран инспирише послодавце и компаније да долазе у Србију и отварају своја врата младим људима и сарађују са њима", објашњава Габријела Грујић.

Сам факултет уговоара са којим ће фирмама сарађивати. Пракса постаје део студијског програма. Студент може да ради само посао за који се школује. Дуално образовање креће од следеће академске године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи