Зашто нема уџбеника за реформисане разреде гимназије?

Реформа гимназија почела је прошле године. Први разред ђаци су завршили са тек покојим новим уџбеником. У другом, ништа боља ситуација. План и програм постоје, али упркос обећањима Министарства просвете и Завода за унапређивање образовања и васпитања да ће нови уџбеници бити одобрени до почетка школске године, то се није десило.

Како учити и савладати градиво када уџбеника за други разред гимназије још нема у књижарама, питају се ђаци и њихови родитељи, а професори се уздају у своју креативност, поготово из српског језика и књижевности где су измене највеће, због лектире у реформисаном програму.

"Чињеница да не постоји уџбеник, читанка, граматика за други разред гимназије је нефер и неправда према ђацима и родитељима", сматра Ана Аврамовић, професор српског језика и књижевности Треће београдске гимназије.

Каже да се сналазе на различите начине – користе старе читанке, литературу из библиотеке, траже по интернету, копирају старе уџбенике што представља посебну потешкоћу јер то може да подлегне прекршају о заштити ауторских права 

Нови уџбеник из физике није најављен, али се примењује нова расподела часова – час теоријског предавања и један час рачунских вежби.

"За тај један час требало би да пређем целокупно градиво другог разреда које је веома захтевно за ученике и кључно је за студенте техничких факултета", каже Драгана Павловић, професорка физике Треће београдске гимназије. 

Према њеним речима, за часове вежбе немају никакво упутство шта треба да се ради, да ли ће то бити рачунски задаци или експерименталне вежбе или комбинација. То је, како каже, наставницима остављено да сами одреде. 

Препорученог уџбеника нема ни из биологије.

"Ми наставници припремамо материјале за ученике, било копирањем постојећих садржаја или копирањем истих. Такође упућујемо ученике на садржаје у уџбеницима који су се раније користили у настави у вишим разредима јер је градиво делимично пребачено из на пример трећег разреда друштвеног смера гимназије или четвртог разреда природног смера гимназије", каже Сања Дамјановић, професор биологије Треће београдске гимназије.

У Националном просветном савету најављују да ће нови уџбеници бити спремни до краја године. Истичу да промене у градиву нису драстичне, само је приступ другачији. Како кажу, уџбеници нису обавезно наставно средство, а професорима се нуди већа креативност. Родитељи ђака, међутим, не мисле тако.

"Дошла сам да купим, пола књига нема. На великој сам муци. Неки траже, неки диктирају", каже мајка једног ученика. 

Док не стигну нови уџбеници за други разред гиманзије, није лако ни професорима ни ђацима. У Национално-просветном савету издавачи су већ предали уџбенике Заводу за уџбенике, али и Заводу за унапређење васпитања и образовања, где су формиране и комисије које треба уџбенике да одобре. 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво