Шта се најчешће краде по радњама у Србији

Малопродаје у нашој земљи због ситних крађа, према подацима, на годишњем нивоу губе и до 90 милиона евра. И поред надзорних камера и обезбеђења, крађе су све чешће, а све дужи списак онога што се краде. Како би се заштитили, трговци примењују и додатну заштиту.

Кафа, чоколада и вина - то су производи који већ деценијама најчешће нестају са рафова.

Однедавно, том списку су се придружили и сиреви и конзерве, па их трговци држе или у посебним кутијама под кључем или на њих стављују додатну заштиту, такозване зујалице.

Највећи проблем су, кажу трговци, производи који могу релативно лако да се "изнесу" из радње, а онда и препродају на пијацама и улици.

Први на мети лопова у дрогеријама су шминка и парфеми, али и апарати за бријање, препарати за сунчање и против комараца.

"Покривени смо видео-надзором сви наши објекти, а уједно у раду користимо налепнице зване зујалице, антене, бравице и кутије у којима чувамо скупље производе да би на тај начин спречили отуђење истих", рекла је Милка Глушац, регионални менаџер продаје у "ДМ" компанији.

Поштени купци не само што остају без производа које желе да купе, већ и врло често буду под присмотром, јер послодавци све теже могу да процене ко је потенцијални крадљивац.

"Потрошачи су у таквим ситуацијама најчешће јако понижени, узнемирени, доведени у стање погоршаног положаја јер нису слободни у трговини и на неки начин им се ставља етикета да су потенцијални лопови. Трговци морају да имају фер комуникацију са потрошачима и они би морали да тај надзор, који они обављају лично да буде јако дискретан како би потрошач био на неки начин испоштован", навео је др Денис Перинчић, председник УО Републичке уније потрошача.

Лоповима маште не фали - скупљи производ, на пример, убаце у кутију јефтинијег или мењају цене, па за нпр. индијски орах користе шифру кикирикија.

Да би се томе стало на пут, стручњаци кажу најважније је обучити запослене.

"Како год ми поставили било које техничке системе човек стоји иза тога, и ако човек, ако то не уради по процедурама и ако је неедукован да уочи, фактички је немогуће да само техничка средства одбране и стварају само илузију неке заштите, а у ствари је нема. Прво и основно је да се роба која је потенцијално опасна по питању дела ситне крађе да буде тако стављена да је запосленима на оку", истакао је проф. Горан Мандић са Факултета безбедности.

Да би против лопова била поднета кривична пријава, вредност украдене робе мора да буде већа од 5.000 динара.

Ако тај услов није испуњен, држава не терети крадљивце, а трговци могу да их гоне само по приватној тужби.

То најчешће не чине, јер им се због висине судских трошкова и трајања процеса не исплати.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво