Шта садрже стратегије националне безбедности и одбране

Стратегија националне безбедности и Стратегија одбране - највиши стратешки документи којима се штите национални интереси од најразличитијих изазова, ризика и претњи безбедности Србије, могли би бити усвојени у окторбру, каже помоћник министра за политку одбране Милан Ранковић.

Милан Ранковић каже да су та два документа, којима су по први пут јасно дефинисани национални и одбрамбени интереси, оркренути будућности не само Србије већ и целог региона. 

"Захваљући политици председника Вучића имамо мир у целом региону западног Балкана и управо се потврда те такве политике огледа у сагласности председника и врховног команданта Александра Вучића на нацрте стратегија у чијем се једном делу наводи - у циљу регионалне стабилности и што бољих српско-албанских односа, наставити дијалог са привременим приштинским инситуцијама уз посредство ЕУ у циљу постизања дугорочно одрживог и обострано прихватљиивог договора", навео је Ранковић.

Израда та два нова документа, нацрта, на 38 односно на 30 страна, иницирана је променом чинилаца стратегијског окружења и утицаја изазова ризика и претњи по безбедност Србије, рекао је Ранковић и подсетио да су постојеће стратегије из 2009. године.

"Основна полазишта новог нацрта обе стратегије су очување суверенитета и територијалне целовитости, европске интеграције, брига о српском народу ванграница Србије, што је јако битно за нас као и војна неутралност, и ефикасна правна држава", навео је Ранковић.

Како је додао, у оквиру очувања суверенитета и интегритета наглашене су и наше позиције о КиМ и ставови да је КиМ део Србије, да ту видимо круцијалну улогу УН и потпуну примену Резолуције 1244.

Нацртом Стратегије одбране је што се тиче одбрамбених интереса први пут јасно дефинисана, јако битна, војна неутралност.

"Дефинисали смо мере и циљеве за примену војне неутралности која се односи на то да се нећемо приклонити ниједном војно-политичком савезу, интегрално ангажовање субјеката одбране и одбрамбених потенцијала и да ћемо одбрану конципирати ослонцем на сопстевне снаге, коришћењем сопствених капацитета и потенцијала", каже Ранковић.

Према његовим речима, новим нацртима обе стратегије по први пут су јасно формулисани национални и одбрамбени интереси који су конткретизовани у оквиру политике националне безбедности и политике одбране. Новина се односи на поглавље којим су дефинисани сви субјекти и кораци о спровођену оба документа након њиховог усвајања у Народној скупштини Србије.

По његовим речима, оба нацрта документа образлажу зашто су баш ти интереси од националног значаја и како се рефлектују на безбедност. Нацртстратегије национле безбедности анализира стратегијско окружење док постијећа стратегија националне безбедности анализира безбедносно окружење.

"Стратегија одбране аналогна је Националној стратегији безбедности и слична је посојећој. Основне разлике су што стратегија одбране први пут има поглавље о стратегијском концепту одбране чији је основни елемент тотална одбрана", каже Ранковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво