Случај преминуле девојчице, како је могуће да дом здравља Црна Трава нема мобилну екипу

Двогодишња девојчица која је јуче преминула била је на Власини на летовању, а када јој је позлило, родитељи су позвали Хитну помоћ у Црној Трави. Тамо им је речено да не могу да изађу на терен јер имају само једног дежурног лекара у ноћној смени, а да санитетско возило нема боцу са кисеоником. РТС проверава како је то могуће?

Медији преносе и изјаву тог дежурног лекара који је рекао да није имао возача који би га одвезао до језера где је девојчици позлило, јер је због хитног случаја послат у Лесковац.

Наводи се и да је родитељима саветовао да позову сурдуличку хитну службу рачунајући, како је рекао, да можда негде имају на терену возило које је ближе и адекватно опремљено.

Иначе, Дом здравља Црна Трава је огранак ДЗ у Власотинцу.

У њему ради укупно 25 људи, од чега је седморо лекара. Новац за њихове плате издваја општина Црна Трава. 

Радио-телевизија Србије је још пре три године указивала на проблем недостатка кадра у ДЗ Црна Трава. Тада је Министарство здравља реаговало, део кадра је запослен али проблем и даље постоји.

Директорка дома здравља Власотинце Милена Станковић Митровић указује да је системски одређено да ДЗ Власотинце има четири лекара што је, каже, неодрживо.

Истиче да Црна Трава мора да буде изузета из норматива да би могла да ради нормално.

Нема хитне службе 

Према речима директорке дома здравља Власотинце, у Црној Трави не постоји организована хитна служба.

"Лекари раде у сменама, 24 сата дневно, имамо лекара у амбуланти. Тешко је организовати рад, то је простор од 300 километара квадратних. Тешко је доћи и зими и лети, потребно је доста времена, немогуће је да један лекар у смени напусти дом здравља, јер то значи да он не може да се врати у дом здравља четири-пет сати", указује Станковић Митровићева.

Апелује да је неопходно 10 до 11 лекара да би дом здравља нормално организовао рад.

Директорка дома здравља указује да санинтет не постоји пошто дом здравља није прошао конкурс пре неколико година.

Објашњава да је Власинско језеро ближе Црној Трави, али административно припада општини Сурдулица.

"Због тога се трудимо да у летњим месецима, када је активна посета језеру, да организујемо и увек имамо лекара у амбуланти", рекла је Станковић Митровићева.

У међувремену се огласило Министарство здравља које саопштава да је инспекција на терену и да обавља све радње у оквиру својих законских овлашћења.

"Сви детаљи и околности који су довели до овог трагичног случаја ће бити испитани. Након тога, и након завршене обдукције и утврђивања тачног узрока трагедије, моћи ће да се прича о одговорности", наводи се у саопштењу.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво