Закон о лобирању ступио на снагу – ко има право да лобира

Из сиве зоне, лобирање у Србији прелази у легалне токове. Ступио је на снагу закон о лобирању, који уводи правило да лобисти и лобирана лица подносе извештај о састанцима и контактима са политичарима Агенцији за борбу против корупције.

Драган Сикимић, директор Агенције за борбу против корупције рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је главна идеја закона о лобирању заштита интегритета доносилаца општих аката, наглашавајући да свако лице има право да се бори за своје интересе.

"Цела идеја регулисања ове области је да се обезбеди транспарентност, да се заштити интегритет доносиоца општих аката, да се ова област уреди, зашто што по уставу свако има право да се бори за своје интересе", рекао је Сикимић.

Каже да је јавни интерес главни критеријум за доношење одлуке шта је легално лобирање, а шта кршење закона. 

"Главни критеријум за одлуку или доношење одлуке шта је то легално лобирање, а шта је кршење закона, где могу бити разна кривична дела ту уплетена укључујући корупцију и трговину утицајем јесте јавни интерес, све време морамо да имамо у виду јавни интерес", нагласио је Сикимић.

Ко су лобирана лица 

Према његовим речима лобирана лица су лица која имају утицај на доношење општих аката.

"Лобирање је заправо активност усмерена на доносиоце општих аката како би се остварио интерес корисника лобирања" каже Сикимић, додајући да су лобирана лица, лица која имају утицај на доношење општих аката.

Сикимић истиче да не постоји закон који не може да се изигра.

"Не постоји закон који не може да се изигра, према томе ако постоји воља и ако неко има намеру да прекрши закон и ради ван закона, агенција може да ради на томе да се такви случајеви сведу на инцидент, односно да буду изузетак, а не да буду правило", рекао је Сикимић.

Добар законски оквир смањује ризик од корупције

"Функционисање правне државе и добар законски оквир смањују ризик од корупције. Смењеним ризиком од корупције побољшава се пословна клима. У бољој пословној клими инвеститори долазе наравно нови, али и постојећи шире своје послове", каже Сикимић. 

Наглашава да је грађанима видљива контрола трошкова на терену.

"Једна од активности агенција која је видљива грађанима је контрола трошкова на терену. Ми имамо мрежу посматрача у већим градовима у Србији и они контролишу трошкове на терену и ми их онда упоређујемо са пријављеним трошковима", истиче Сикимић.

Додаје да сви политички субјекти који учествују на изборима морају доставити Агенцији за бобру против корупције извештај о трошковима. 

Каже да је Агенција за борбу против корупције спремна за предстојеће изборе.

"Агенцији је то већ ко зна који изборни цикллус који пролази, имамо људе који су јако искусни и за агенцију је то већ рутина", закључује Сикимић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи