Преминуо Предраг Пеђа Ристић

Познати српски архитекта и професор на Академији СПЦ за уметност и конзервацију Предраг Пеђа Ристић преминуо је у 89. години.

Предраг Ристић је рођен у Београду 17. јануара 1931. године. Основну немачко-српску школу завршио је 1941. године, а гимназију краља Александра I 1949. године.

Дипломирао 1956. године на Архитектонском факултету у Београду са оценом 10 са пројектом Саборне цркве и сопственом теоријом акустике, заснованој на математичкој теорији скупова.

Докторирао са највећом могућом оценом на Универзитету у Грацу 1980. са тезом "Реконструкције преисторијске архитектуре Лепенског вира". Докторат је нострификован на Београдском универзитету. Државни испит је положио 1979. године.

Био је члан УЛУПУДС-а, и предавач на бројним академијама у Европи. На Академији СПЦ за уметност и конзервацију био је професор од њеног оснивања.

Био је носилац Ордена Светога Саве II реда. Добио је Прву награда принца Чарлса за пројект црквеног дома у Бирмингему у Енглеској, Сребрну награду на међународном филмском фестивалу у Западном Берлину 1974. за научни филм.

Такође, добио је прву награду за Југословенски научни ТВ филм 1970. године и награду за животно дело УЛУПУДС-а. 

Био је познат по пројектима црквених здања. У Србији, а и у свету, саграђено је више од 150 храмова по његовим плановима.

У најлепша здања која је он пројектовао спадају црква у Требињу по тестаменту Јована Дучића, Саборни храм у Подгорици, црква у Апатину, на Равној Гори, Острогу, у Гацком, Убу, Бирмингену, Хановеру, Сиднеју...

Саучешће министра Вукосављевића 

Поводом смрти Ристића, министар културе и информисања Владан Вукосављевић упутио је телграм саучешћа. 

"У име Министарства културе и информисања и у своје лично име, изражавам саучешће породици, Удружењу ликовних и примењених уметника Србије и свим поштоваоцима дела архитекте Пеђе Ристића", навео је министар. 

Како је додао, Ристић је неуморно итрајавао у очувању величанствене црквене архитектуре верујући да је црква брод који душе води у спасење.

"Био је носилац многобројних награда из различитих области и члан Медиале, јединог српског аутентичног уметничког покрета. Професор на Академији Српске православне цркве и гостујући професор на европским универзитетима. Памтићемо га као градитеља који је упозоравао да нам је итекако важан духовни простор. Пројектујући цркве, тај простор је неговао преко шест деценија", поручио је Вукосављевић.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи