Аеродром у Батајници од данас носи име пилота Миленка Павловића

Поводом Дана рода авијације, данас је на аеродрому у Батајници свечано отворена табла с новим називом аеродрома "Пуковник-пилот Миленко Павловић". Командант 204. ловачког пука погинуо је у окршају са НАТО авионима изнад Ваљева, 4. маја 1999. године.

Војни аеродром у Батајници променио је назив 6. јуна 2019. године, а таблу је свечано отворио министар одбране Александар Вулин у присуству породице пуковника Павловића.

Син пуковника Павловића, Немања, рекао је на свечаности да је његов отац, Миленко, 4. маја са аеродрома у Батајници полетео не на обичан борбени задатак, него у легенду.

"То није био лет у смрт, јер је твоје јунаштво бесмртно. Данас на велики православни празник Светог Илију, ми као породица стојимо на истом аеродрому који носи његово име. Нама је велика част да највећи војни аеродром у земљи носи име нашег оца", рекао је син погинулог пилота. 

Вулин је казао да је НАТО агресија оставила страшне и дубоке трагове, разорену земљу, скоро уништено ваздухопловство и противваздушну одбрану, наводећи да је од 2012. године ваздухопловство почело да "диже главу".

"Нећемо као многе друге земље, некад и богатије и развијеније, допустити да било ко други чува наше небо и наш суверенитет. Да би то било могуће стигли су авиони, стигла је техника, стићи ће и у већем броју, али водиће се рачуна и о људима", рекао је Вулин.

У том смислу, подсетио је да су у складу са наређењем врховног команданта војске Александра Вучића свим пилотима и летачком особљу значајно повећане зараде и додао да ће исто бити учињено и за све летачко особље.

Он је поручио да су изменама Правилника предвиђене и погодности за добијање станова.

"Добићете и боље летачке комбинезоне, чизме, опрему, све оно што ова земља мора да вам дâ, а заслужујете захвалност због мисије коју сте предузели", рекао је министар.

Он је навео да је НАТО агресија читавом свету послала поруку да је сила оправдање само по себи и да ако не можете да је казните, не смете ни да јој се супротставите.

"Српски народ је пре 20 година показао какве људе има. Зато данас говоримо о пуковинику Павловићу и свима онима који су дали свој живот. Пре 20 година покушали су да убију Србију, али су успели да убију међународно право", истакао је Вулин.

Пуковник Миленко Павловић био је добитник бројних државних признања, међу којима су Орден за храброст, почасни позлаћени летачки знак, Златни летачки знак, Орден Светог владике Николаја, за част, храброст, витештво и неговање традиције.

На 20-годишњицу од погибије, ЈП ПТТ Србија је штампало персонализовану поштанску маркицу са ликом пуковника Миленка Павловића.

Аеродром у Батајници отворен је 15. маја 1951. године.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи