Земљорадничке задруге, начин да се очува село

У Србији је формирана и петстота нова земљорадничка задруга помогнута бесповратним средствима Владе Србије. У Ражањском крају у задругама виде шансу за обнову сточног фонда и набавку прекопотребне механизације.

Земљорадничка задруга Буковик из ражањског села Липовац са 10 милиона динара бесповратних средстава набавила је 30 стеоних јуница сименталске расе, систем за мужу и расхладни уређај.

"Пре 20-ак дана кренуло је прво тељење, за сада има осам женских и три мушка телета, кренули смо и са испоруком млека. Упослили смо радну снагу додатно, послујемо са 250 коопераната, имамо десет удружених пољопривредних произвођача", рекла је Ружица Ђукић Јанковић, директорка Опште земљорадничке задруге "Буковик".

И ражањској задрузи "Запис" стигла је механизација купљена бесповратним средствима од близу шест милиона динара силажни комбајн, трактор и тракторска приколица.

"Имамо 30-ак хектараа уговорених, а свакодневно се јављају и нови пољоопривредни произвођачи, задругари. Прве ефекте од овога очекујемо у другој половини августа", истакла је Оливера Ђурђевић, директорка Опште земљорадничке задруге "Запис 2012" из Ражња.

Министар Милан Кркобабић рекао је да је задовољан развојем задруга у Србији, да је њихова добит у прошлој години увећана за близу 400 одсто и да је управо удруживање домаћина начин да се очува село.

"Намеравамо да овај део Србије ових округа на југу Србије помогнемо максимално. Ово је прави начин да се обједини домаћини, да стврамо задруге, да их учинимо робним произвођачима. Интересантан податак овде просечно газдинство нема ни четири хектара земље, а парцеле су ситне", навео је Милан Кркобабић, министар за регионални развој.

Министар каже да се мора бити упоран у настојању да се слободна државна земља уступи младим пољопривредницима на коришћење, да их користе како захтева струка уз применом савремених мера. Предлаже и решење за проблеме са ниским откупним ценама.

"Лично се залажем за формирање гарантног фонда из кога ће се давати пољопривредницима део уколико тржишна цена буде испод њихове произвођачке или оне која им омогућава да нормално функционишу", додао је Кркобабић.

У Ражњу у задругама виде шансу за обнову сточног фонда који је бројао близу 4.000 грла крупне стоке, док их је сада мање од 1.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара