Зашто туристичке агенције аранжмане обрачунавају по највишем курсу

Цене аранжмана за летовање, по правилу, су у еврима. Када плаћамо, то обавезно буде у динарима. Истраживали смо због чега нам туристичке агенције цене аранжмана за путовања у иностранство обрачунавају по највишем курсу.

Испланирао је Ненад летовање и изабрао агенцију код које ће уплатити аранжман. Цена је, као и код већине, изражена у еврима.

"Курс евра рачунат ми је прекјуче у једној од београдских агенција 120,48 динара. Ја нисам видео мењачницу нити табелу где се приказује тај износ евра у односу на динар, нарочито када у претходна три дана у свим медијима имамо да је динар у односу на евро много јачи него у претходних неколико година", каже Ненад Ђокић.

Како аранжман отплаћује у ратама, још не зна колико ће га летовање од 1.145 евра заиста коштати.

"Па не знам, јер нисам исплатио до краја. Када будем исплатио онда ћу моћи да вам кажем тачно колико је мене тај аранжман коштао, али негде оквирно гледано тај аранжман ће коштати 30-35 евра више, што није толико страшно, али је страшно колики је број туриста који ће платити по тих 30-50 евра више", додао је Ненад.

Закони о трговини и девизном пословању дозвољавају агенцијама да туристичке аранжмане уговарају у еврима, али плаћање мора бити у динарима.

"То вам је као и када узимате неки кредит из банке. Значи ми се на тај начин, том девизном клаузулом, штитимо од тога да дође до неких промена на тржишту новца и да у том случају и ми са једне стране и клијенти са друге стране буду на неки начин заштићени", објашњава Андреј Тодоровић из "Контики травела".

Агенције примењују курс своје пословне банке.

"Оно што је важно јесте да ми као туристичка агнеција након уплате аранжмана од стране клијената та средства морамо да конвертујемо у страну валуту. Банке имају право да такво пословање наплаћују додатно туристичким агнецијама, а и само конвертовање се врши по продајном курсу", наводи Тодоровић.

И тако долазимо до ефективног продајног курса који од продајног може бити виши и 10 одсто. То је још једна од провизија од којих, према неким подацима, банке годишње зараде и до 60 милиона евра.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи