Чишћење Савског језера, извађено 50 килограма смећа

У традиционалној еколошкој акцији подводног чишћења Савског језера у учествовало је више од 80 ронилаца полиције, војске и ронилачких клубова из Србије и Републике Српске.

Манифестацији је присуствовао и министар заштите животне средине Горан Триван који је рекао да Београд има 186 водоизворишта и 12 језера.

Истакао да се Ада Циганлија налази у непосредној близини водоизворишта, што јој даје посебан значај и да је важна као репрезентативан спортско рекреативан центар не само Београда већ и целе Србије, саопштило је ресорно министарство.

Посебно је захвалио рониоцима који годинама учествују у овој еколошкој акцији и указао да количине данас извађеног отпада и оних које су рониоци пронашли предходних година могу бити еквивалент бриге о животној средини.

"Одговоран однос према животној средини, води, земљишту и ваздуху, биљном и животињском свету је цивилизацијска мера и недопустив је нехајан однос према тим природним ресурсима", истакао је Триван.

Подсетио је да Србија припада једном од најбогатијих подручја биодиверзитетом у свету, али да истовремено имамо најмање аутохтоних, површинских вода у овом региону Балкана.

Триван је проучио да је важно да се обезбеди вода за будућност јер је несташица пијаће воде ургентно светско питање, које има озбиљне економске, еколошке, али и социјалне последице.

Како је нагласио, најважнији посао Министарства заштите животне средине је решавање питања отпадних вода и изградње постројења какво је централно постројење које се гради у Лесковцу које је јуче обишао, а које је прво од 359 планираних у Србији.

Председник Олимпијског Комитета Србије Божидар Маљковић је рекао да Београд има Аду Циганлију, богатство какво ретко који град у свету има и да треба да одговорним односом покажемо да нам је стало до чисте и здраве животне средине у читавој Србији.

Божана Остојић, председник СОПАС-а, који је члан Светске ронилачке федерације (ЦМАС), и председник комисије за екологију и одрживи развој Олимпијског Комитета Србије навела је да су рониоци ранијих година имали пуно више посла него што је то било данас, када је из Савског језера извађено педесетак килограма.

Циљ манифестације је да се подигне свест друштва о значају заштите животне средине и скрене пажња јавности на лоше навике бацања смећа у реке, језера и природу.

Акцију чишћења Савског језера, којој је домаћин ЈП "Ада Циганлија", организовали су Олимпијски комитет Србије (ОКС) и Савез ронилаца Србије (СОПАС), у сарадњи са Министарством заштите животне средине и ронилачким клубом "Калипсо".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво