Последице поплава – њиве без засада, више комараца и сусрети са змијама

Грађани ће тек осетити неке од последица поплава – њиве без засада, више комараца и чешће сусрете са змијама. Стручњаци кажу да је сада важно да се спречи настанак заразе, а посебно позивају на опрез приликом коришћења сеоских водовода.

Уништавањем ларви комараца почела је борба против ширења грознице западног Нила у целој земљи. На поплављеним подручјима радиће се интезивније него што је било планирано.

"Ларвицидни третман је практично права контрола популације комараца на једној територији. Из тих разлога се на поплављеним подручјима већ спроводе предвиђене мере и мере ће се спроводити практично до краја сезоне, значи до краја октобра", навео је Миодраг Рајковић из Ветеринарског специјалистичког инситута Краљево.

Оранице, на које су се излиле септичке јаме и на које су бујице нанеле муљ, мораће да се чисте уз помоћ стручњака. На њивама и у баштама које су дуже биле под водом, изнова ће се сејати и садити.

"Потребно је такве површине потањирати, заорати и припремити за сетву неког зеленишног усева или покровног усева да би у овом периоду земљиште могло да се израхли, проветри, аерише и тиме било спремно за јесењу сетву", поручује Ненад Нешовић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Краљево.

Екипе Ветринарског инситута и Завода за јавно здравље Краљево дезинфиковале су око 500 поплављених објеката и око шест и по хектара зелених површина. Посебна опасност, кажу надлежни, прети од воде из сеоских водовода која ни пре поплава није контролисана.

"Мора да се приступи санацији тих објеката, водних објеката. То грађани морају сами да одраде. Ми можемо дати упуство на који начин. Контрола таквих објеката није у суштини потребна због тога што према нашим законима они су небезбедни за употребу, али неће довести до безбедносног ризика ако се поштује процедура њихове санације", истиче др Александар Мацан, директор Завода за јавно здравље Краљево.

Стручњаци кажу да се после поплава чешће виђају змије. Грађане упозоравају да их не убијају, јер углавном нису отровне.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво