Локалне самоуправе пописују штету, држава обећала помоћ

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић и директор владине Канцеларије за јавна улагања Марко Благојевић одржали су састанак са представницима општина које су последњих дана задесиле поплаве на којем су разговарали о надокнади штете и процедурама које су потребне да се штета пријави у складу са законом.

Договорено је да локалне самоуправе попишу штету коју имају, припреме пројекте, а држава ће финансирати све оно што је потребно урадити и што локалне самоуправе идентификују као приоритете.

Бранислав Недимовић је након састанка изјавио да је ово био један оперативан састанак на којем су представници угрожених општина добили инструкције како да пријаве штету, да би им држава помогла у санирању.

Како каже, локалним самоуправама помоћи ће се преко Републичке дирекције за робне резерве уколико је некоме потребан репроматеријал, сточна храна.

Недимовић је истакао да је на територији општине Краљево поплава изазвала највише проблема, затим у Трстеник, Гучи и Книћу.

"Остале средине јесу захваћене поплавама, али ту имамо другу врсту проблема. Ове четири имају највише оштећених објеката с обзиром на број становника који живе на простору тих локалних самоуправа", рекао је министар.

Истиче да је тренутно један од већих проблема обезбеђивање воде Новом Пазару и додао да је захвалан Граду Чачку који ће помоћи да стигну нове цистерне, јер градови који су око Пазара нису у прилици да помогну, зато што и сами имају ванредну ситуацију.

Упитан шта ће се урадити како би се убудуће избегли овакви сценарији, Недимовић каже да постоји план по којем ће се поступати што се тиче пољопривредних објеката, а који је утврђен још пре неколико година.

"Урадили смо 500 објеката за пет година, има ту много да се ради, нарочито на заштити бујичних поплава прављењем ретензије и каскадних брана. То се показало неопходно нарочито у случају Краљева, а мислим да је таква ситуација и у Тутину, Трстенику", рекао је министар.

Додао је да је потребно на другим местима позабавити се водотоцима другог реда, који јесу у надлежности локалне самоуправе, али је питање, каже, колико они имају стручних капацитета да могу да савладају то на начин на који би требало.

"Обнова оштећених стамбених објеката – приоритет"

Марко Благојевић је навео да ће држава финансирати санацију мостова на локалним путевима, санирање локалних водотокова, обнову система за наводњавање, канализационих система, санацију клизишта на локалним путевима...

"Уз то можемо да обезбедимо финансирање свих јавних објеката, без обзира да ли се ради о школама, вртићима, домовима здравља, амбулантама... Оно што је приоритет у овом тренутку јесте обнова оштећених стамбених објеката", рекао је Благојевић.

Позвао је грађане да пријаве оштећења на стамбеним објектима, додајући да ће након пријаве локалне самоуправе изаћи на терен и урадити процену штете и категоризацију штете, на основу чега ће бити утврђени право на помоћ и висина помоћи у новцу, који ће бити уплаћен директно грађанима на њихове рачуне.

"Имамо вишедецијски проблем, то је немар којем је локална инфраструктура била изложена три деценије. Услед дејства климатских промена имамо потпуно другачије висине вода услед којих је инфраструктура изложена много већем ризику него што је било раније", рекао је Благојевић одговарајући на питање да ли је до поплава дошло због људског немара у локалним самоуправама или недостака новца.

Додаје да је сада потребно мостове пројектовати тако да буду виши да би испод њих могле да се провуку реке са другим нивоима воде у односу на нивое од раније.

"Имали смо ситуацију да поплаву спроведе река из простог разлога што удара у мост и на том месту се разлива. Превентивна структура, насипи, задржавају реку у кориту, као у Адранима, али низводно наилази мост који је пројектован да буде пренизак за тај ниво воде, река удара у тај мост, разлива се и плави", испричао је Благојевић.

Крупњу прете клизишта, штета око 30 милиона динара

Председник општине Крупањ Иван Исаиловић наводи да је на територији општине Крупањ још увек на снази ванредна ситуација и да после обилних падавина том подручју прети опасност од активирања клизишта.

Иван Исаиловић је, после састанка који су представници угрожених општина у Србији имали са министром пољопривреде Браниславом Недимовићем, рекао за Танјуг да је ванредна ситуација на снази у 11 месних заједница на тој општини и да постоји могућност да у току дана буде уведена у још два насеља.

"Још увек нисмо донели ту одлуку, не бих да кажем која су то места да не стварамо панику међу мештанима" навео је Исаиловић и додао да ће министар Недимовић данас посетити општину Крупањ, једну од локалних самоуправама које ће због поплава добити помоћ од владе.

"И грађани и општине добиће средстава да санирају штету на кућама, јавним објектима, путевима, срушеним и оштећеним мостовима, пољопривредним добрима", рекао је председник општине Крупањ.

Додао је да је материјална штета процењена на око 30 милиона динара, од чега је 13,5 милиона динара потребно за пољопривредне површине.

"То је процена само за најхитније интервенције, а за обнову инфраструктури, да се не би поновио исти сценарио, потребно је много више новца", напоменуо је Исаиловић и додао да су уништена четири моста, 114 хектара обрадивог земљишта, 24 куће су потпуно поплављене.

Додаје да су Богоштица, Брштица и Завлака озбиљно угрожена клизиштима.

"Уколико било потребно, евакуисаћемо угрожена домаћинства и наћи начин да им помогнемо да санирају штету или да им обезбедимо нове домове", рекао је председник општине Крупањ.

Додао је да је пут у Богоштици, који је јуче био у прекиду, саниран и проходан за саобраћај.

У Тутину поплављено 20 привредних објеката

Председник општине Тутин Кенан Хот испричао је новинарима да је на тој општини око 1.000 хектара пољопривредног земљишта уништено, као и неколико мостова, те путне инфраструктуре преко 150 километара.

"Имамо поплављено преко 20 привредних објеката и један од највећих проблема нам је језеро Газиводе које је постало једна еколошка катастрофа услед велике количине отпада. У великој мери то долази из Рожаја, односно Црне Горе и ми ту ништа не можемо", казао је Хот.

Председник општине Лучани Миливоје Доловић навео је да је у насељеном месту Гуча највише потпољених стамбених објеката, а на територији целе општине је потопљено негде око 200, 250 стамбених објеката.

"Нажалост, овим поплавама, које су биле веће него 2014. и 2016. године, оштећено је негде око 20 мостова, 300 километара општинских путева првог и другог реда и некатегорисаних путних праваца", рекао је Доловић.

Додао је да је изградњом заштитног насипа у насељу Дин спашено насељено место Лучани, индустријска зона и сам Дин, што није био случај у Ђераћу где су потопљене 23 куће.

Председник општине Кнић Мирослав Николић казао је да је у 36 села велика штета на стамбеним објектима, на јавним објектима, на инфраструктури, путевима, мостовима, водоводима, а да највећи проблем представља штета на пољопривредном земљишту, јер је скоро две хиљаде хектара поплављено и значајно оштећено.

Милановић: Систем одбране од поплава знатно унапређен

Председник општине Свилајнац Предраг Милановић оцењује да је систем одбране од поплава знатно унапређен последњих пет година, што се показало и током поплава претходних дана.

Милановић је у изјави Танјугу подсетио да је Свилајнац 2014. године доживео катастрофалну поплаву, када је поплављено 3.000 кућа, а да су након тога почели радови на регулацији речних корита и превентивној заштити.

"Ми смо и 2017. године имали поплаву, али је тада поплављено десет кућа. Ове године су поплављене само две куће", објаснио је Милановић.

Оцењује да би штета и ове године била огромна да се није превентивно деловало у Свилајнцу и селу Суботица, као и на заштити Седлара, те оценио да донације ЕУ и владе дају резултате. 

"Да није било 'Србијавода', дошло би до изливања реке Ресаве у Седлару и биле би поплављене куће. Верујем да су се значајно повећали капацитети и јавних предузећа, локалних и републичких", истакао је Милановић.

Додаје да је на територији Свилајнца више од шест милиона евра уложено у реконструкцију и регулацију река, као и да поплава није било ни на једном месту на којем су урађене реконструкције, продубљивања и проширења корита река и канала.

"То наравно није довољно, морамо да радимо и на потоцима и водотоцима другог реда, како у наредном периоду не бисмо имали поплаве", рекао је Милановић.

Влада је прогласила елементарну непогоду у 22 локалне самоуправе. За санацију јавних објекта, мостова, путева и водотокова опредељено је милијарду динара. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи