Ваздух који удишемо на Западном Балкану скраћује нам живот

Загађење ваздуха сваке године доведе до око седам милиона преурањених смртних случајева широм света, а становништво Западног Балкана изложено је концентрацијама загађујућих материја у ваздуху које су међу највишима у Европи, саопштила је на Светски дан животне средине организација Уједињених нација за животну средину.

Девет од десет људи на отвореном простору удише ваздух загађен више него што се сматра прихватљивим према Смерницама за квалитет ваздуха Светске здравствене организације и због тога се загађење ваздуха сматра озбиљном глобалном опасношћу по јавно здравље.

То је и разлог због којег се на Светски дан заштите животне средине позивају владе, индустрија, заједнице и појединци да заједнички раде на истраживању обновљивих извора енергије и зелене технологије са циљем унапређења квалитета ваздуха у градовима и регионима широм света, наглашавају из УН.

Становништво Западног Балкана изложено је концентрацијама загађујућих материја у ваздуху које чак до пет пута премашују вредности прописане националним, као и смерницама Европске уније и Светске здравствене организације.

Регионална студија о утицају загађења ваздуха на здравље људи указује на краћи очекивани животни век на Западном Балкану због лошег квалитета ваздуха. 

Према извештају, загађење ваздуха доприноси високој смртности и скраћењу очекиваног животног века у анализираним градовима, а извештај посебно указује на опасности од излагања емисији суспендованих честица (ПМ2.5 и ПМ10).

Неопходна промена идивидуалних навика

Високим концентрацијама загађујућих материја у ваздуху доприносе и топографија овог подручја, али пре свега и неквалитетна чврста горива која се користе у термоелектранама на угаљ, сагоревање угља за потребе кувања и загревања домаћинстава, застарела индустрија и стара возила.

Побољшање квалитета ваздуха смањењем енергетског сиромаштва је од суштинског значаја за смањење броја смртних исхода и болести повезаних са загађењем ваздуха на Западном Балкану.

Неке од стратешких препорука из извештаја односе се на успостављање националних, регионалних и међународних оквира за решавање проблема у области животне средине, подизање свести о загађењу ваздуха, подстицање коришћења обновљивих извора енергије, еколошко управљање хемикалијама и отпадом.

Када је реч о Србији, главни извори загађења ваздуха су индустријски процеси, производња електричне и топлотне енергије и друмски саобраћај. 

Свега неколико градова у Србији усвојило је план за побољшање квалитета ваздуха и локални акциони план за заштиту животне средине – Крагујевац, Ужице, Београд.

Светски дан животне средине 2019, који се ове године глобално обележава под слоганом Победи загађење ваздуха, позива нас све променимо животне навике и смањимо утицај на загађење ваздуха.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара