Припрема се потпуна забрана пушења у затвореном простору

Светски дан без дуванског дима у Србији се обележава са поражавајућом статистиком. Пуши трећина становништва, а од болести које су последица удисања дуванског дима годишње умре више од 15.000 људи. Министарство здравља припрема измене закона којим ће се регулисати употреба дуванских производа и потпуна забрана дуванског дима у затвореном простору.

Скоро две трећине деце изложено је дуванском диму у својим кућама.

"Често се покреће астма код такве деце, а у одраслом добу имају веома велики ризик, чак и ако су непушачи, да умру од хроничне опструктивне болести плућа", истиче докторка Ика Пешић из Клинике за пулмологију КЦС.

Од рака плућа годишње умре 5.000 становника Србије. Дуван је и један од главних узрока за настанак коронарне болести, можданог удара и болести периферних крвних судова.

"Осaмдесет одсто наших болесника су бивши или садашњи пушачи. Постоје млади људи у тридесетим годинама који доживљавају инфаркт миокарда, шлог, много је оних који имају промене на стопалима, гангрене које захтевају ампутације и онеспособљавање", напомиње васкуларни хирург "Еуромедик" др Петар Попов.

И код непушача дувански дим повећава ризик од рака плућа и кардиоваскуларних болести.

"Србија губи око два одсто БДП-а годишње због последица пушења. Није то само због трошкова лечења већ и због трошкова који настају у привреди", наводи директор Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Маријан Ивануша.

Пушење у радном простору забрањено је 2010. године, а до краја ове године очекује се измена Закона.

"Промена ће бити у смислу да се уведе потпуна забрана дувана у затвореном простору", каже помоћник министра здравља Весна Књегинић.

Пушење је један од главних узрока хроничних незаразних болести које се могу спречити. То се и показало у земљама које су прве забраниле пушење у затвореном простору.

"Они су у року 25 година за 20 одсто смањили број малигних обољења. Њихово објашњење је да је то због драстичних мера у контроли дувана", објашњава председница Републичке стручне комисије за контролу дувана Срмена Крстев.

У свету дуван убија седам милиона људи годишње. Државне касе имају велике приходе од акциза на дуванске производе, али су, по рачуници СЗО, трошкови лечења и боловања четири пута већи.

Број коментара 33

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара