Немачки рецепт за старе зграде

Србија само за грејање потроши пет пута више енергије по квадратном метру него земље Европске уније. Енергетска ефикасност и обнова старих зграда је приоритет – указују у Немачко-српској привредној комори. Став је да зграде треба брзо и квалитетно енергетски обновити, а не реметити конфор грађана.

Стамбене зграде су највећи потрошачи енергије читавој Европи. У нашој земљи зграде на грејање, хлађење, вентилацију, топлу воду потроше 46 одсто укупне енергије.

"Ако пођемо од претпоставке да се у зградарству, саобраћају и индустрији у просеку може уштедети сто евра по глави становника годишње oнда у Еврпопској унији са 500 милиона становника имамо потецијал уштеде од 50 милијарди евра сваке године, а у Србији 700 милиона евра", каже Бојан Предојевић, потпредседник Немачко-српске привредне коморе.

Немачка мора да санира 11 милиона зграда. А одредили су и да до 2050. емисију штетних гасова сведу на нулу. То значи веће корићење обновљивих извора и нулта потрошња енергије у новим заградама. Искуством помажу и нашој земљи.

"Енергетска санација зграда је суштина онога што треба урадити. Зашто су зграде тако важне? Чак 33 одсто емисије штетних гасова је из грађевиског сектора, а 67 одсто немачких станова изграђено је пре 79 година када је донет први закон о енергетској ефикасности", истакао је Себастијан Улм из Министарства за економију и енергетику Немачке.

Кристијан Милер из Немачке агенције за енергетику наводи да недостатак радне снаге, дуг период санације објеката и сувише скупи радови проузрокују социјалне проблеме.

"Људи то не прихватају па се са тим изазовима морамо изборити. За неке куће већ имамо решење, можемо их обновити за један дан", додао је Милер.

Саветују да Србија најбрже резултате може постићи увођењем наплате грејања по потрошњи, изоловањем фасада и већем коришћењу чисте енергије.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво