Како сачувати достојанство породице

Обележава се Међународни дан породице. Према последњем попису, у Србији има нешто више од два милиона и сто хиљада породица. Око милион и по има децу, углавном једно, односно двоје.

Породица у Србији све је старија, све је мање деце у њој, а проблеми и изазови се множе. Најстарији и најмлађи чланови породице су најугроженији, и у свакодневном животу и у кризним ситуацијама.

"Ми смо ту да подсетимо, да видимо како са међугенерацијском сарадњом и неким новим партнерствима можемо да помогнемо да старост наших суграђана и суграђанки остане достојанствена", каже Марија Раковић из популационог фонд УН-а.

Просечна старост становника Србије је 43 године. Ако се такав тренд настави, за 30 година сваки четврти имаће више од 65 година.

"Највећа пажња мора бити усмеренa на оне који су најдаље од доброг, квалитетног живота, они најпре треба да добију елементе достојанствености и сигурности за живот и будућности, па тек онда можемо разговарати о даљим корацима друштва", каже Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за популациону политику.

Боља комуникација са старијима, више разумевања, емпатије и љубави и да се стане на пут вршњачком насиљу – то је младима најважније.

Нови Закон о правима детета предвиђа и успостављање Заштитника дечијих права. Јавна расправа о томе почиње следећег месеца.

"Упутили смо поруке градоначелницима и доносиоцима одлука да приступе овом јавном слушању, да видимо шта то може још да се уради, да се унапреди у функцији положаја и заштите деце", каже Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Заштитнику грађана, током прошле године, највише су се жалили због повреде права на накнаду током трудничког, породиљског или одсуства за негу детета. Осим финансијске помоћи, породицама су неопходни сервиси подршке где могу добити стручну помоћ.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво