Ускоро обнова четири јавна објекта у Београду

Како би се обезбедила њихова енергетска ефикасност ускоро ће почети реконструкција зграда Хитне помоћи у Београду, Студентске поликлинике и Стационара као и Библитеке града Београда. Пројекат реализују заједно Град Београд, Министарства за европске интеграције и рударство и енергетику и Агенција за регионални развој Београда. Пројекат је вредан 16 милиона евра - 11 милиона је обезбеђено из предприступних фондова, а пет милиона обезбедиће Град Београд из зајма Европске банке за обнову и развој.

Ово је први пројекат у Београду који се финансира из тих средстава. До сада је тај новац углавном био намењен неразвијеним срединама.

Градоначелник  др Зоран Радојичић, министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, државни секретар Министарства рударства и енергетике Стевица Деђански и директорка Регионалне агенције за развој и европске интеграције Београд д.о.о. Снежана Радиновић потписали су  Меморандум о сарадњи у реализацији пројекта енергетске санације четири јавна објекта у Београду. 

Радојичић је истакао да је овај пројекат који се бави термалном рехабилитацијом јавних зграда и енергетском ефикасношћу јако важан. Он је, у Свечаној сали Старог двора, навео да је реч о згради Хитне помоћи, на којој се ништа није радило 60 година, затим о Студентској поликлиници и Стационару, као и Библиотеци града Београда.  

Пројекат је вредан 16 милиона евра, од чега је 11 милиона обезбедила Европска унија, док ће, како је прецизирао, пет милиона обезбедити Град Београд из кредита Европске банке за обнову и развој. 

"Велика је ствар да Град Београд напокон има велики ИПА пројекат из 2018. године. Са друге стране је јако важно скренути пажњу јавности на енергетску ефикаснот и заштиту животне средине. Као градоначелник потписао сам споразум у којем се као град обавезујемо да ћемо до 2030. године за 40 одсто смањити емисију штетних гасова, док ће реконструкција ових јавних зграда по принципима енергетске ефикасности томе допринети", указао је Радојичић.

Он је рекао да се нада да ће и кроз ИПА пројекте 2019. и 2020. године додатни број јавних зграда у Београду бити укључен у пројекат развоја енергетске ефикасности. 

Пројекат на корист грађанима  

Министарка Јоксимовић истакла је да је Београд као развијенији део Србије увек остајао ван фокуса претприступних фондова Европске уније. 

"Овај пројекат ће бити на корист грађанима и то у сегменту здравља и културе, што су основе развоја здраве државе. Такође, енергетска ефикасност не значи само смањење угљен-диоксида, већ и доводи до конкретних уштеда енергената, што је додата вредност целог пројекта", указала је ресорна министарка. 

Државни секретар Министарства рударства и енергетике Стевица Деђански подсетио је да је у периоду од 2014. до 2019. године енергетска санација урађена на 39 објеката у локалним самоуправама. "Тиме је остварена уштеда енергије од 9,4 милиона киловат часова годишње, а емисија угљен-диоксида смањена за око 1.800 тона годишње", прецизирао је Деђански. 

Директорка Регионалне агенције за развој и европске интеграције Београд д.о.о. Снежана Радиновић подсетила је да се на овом преојекту ради више од три године, као и да је реч о просеку за овакве послове. 

"Објекти који ће се радити у оквиру пројекта нису реконструисани 60, 70 или 100 година. Тачније, нису рађене од момента изградње, а неопходни су да буду у функцији како би грађани имали нормалне услове живота, попут грађана Европске уније", закључила је Радиновићева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво