Ко су припадници средње класе у Србији

Да би неко припадао средњој класи, треба да има и два и по пута већа примања од оног што троши на потрошачку корпу. Они који на потрошачку корпу троше већи део плате нису део средњег сталежа. Средњу класу чине они којима преостане новац за редовно летовање, зимовање. За одређивање средње друштвене класе у Србији постоје двоструки параметри – економски и социолошки.

Економски параметри на основу којих се мери да ли неко припада средњем сталежу различити су од земље до земље.

Економиста Љубодраг Савић указује да је, на пример, 1.000 евра у Србији као неколико хиљада евра у некој скандинавској земљи.

Социолошки параметри за средњи сталеж су факултетска диплома, познавање страног језика, знање рада на компјутеру.

"Постоје неки други параметри – да ли има довољно новца да могу да се задовоље неке културне потребе, а то значи да може редовно да посећује позориште, биоскоп. Да ли може да одвоји новац за куповину књига", објашњава Савић.

Средња класа је полако нестајала деведесетих година. Некада су они који заврше факултет одмах били у средњем сталежу јер су имали боље плаћен посао.

Савић наводи да је важно да друштво има средњу класу због чињенице да је средња класа најстабилнији део сваког друштва.

"Средња класа у значајној мери утиче на сва догађања. Ако нема довољно припадника средње класе, онда се и систем вредности и све друге ствари у друштву формирају на неки други начин", оцењује Савић.  

Средњи сталеж се дуго гради и врло је важно да деци узори буду адвокати, професори, лекари, а не они који за кратко време успевају да зараде велике паре. За овај слој друштва требало би да образовање буде важније од месечних примања.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво