Симболично обнављање културне баштине на КиМ

Две деценије од бомбордовања уједно је и 20 година од доласка Мисије Уједињених Нација на Косово и Метохију. Незаборавно и за памћење због вандалског уништавања српске прошлости и затирања православља, културне катастрофе коју је међународна заједница настојала да ублажи симболичном обновом паљених, минираних и срушених споменика.

Неизбрисива слика уништавања вишестолетне прошлости српског народа. Свет није спречио културну катастрофу.

"У периоду од 1999. до 2004. страдало је 120 споменика културе и верских грађевина. Када се томе дода још 34 страдалих током мартовских немира, је пострадало више од 150. споменика културе и верских грађевина", наводи директор Завода за баштину у Лепосавићу Зоран Гарић..

Иако Унеско поседује комплетну документацију за обнову 143 уништена споменика, слика са терена је симболична.

"Нема веће радости када нешто што је нестало и затрто, васкрсне. Мислим да они који су имали за циљ да нас униште и да ми одавде нестанемо, да некако када они то виде, да то њих некако обесхрабри", каже сабрат Манастира Високих Дечана протосинђел Андреј.

У периоду од 99-те до данас на мети албанских екстремиста било је више од 5.500 надгробних споменика, на 260 православних гробаља. Од тога на 50 више нема целих споменика.

У Немањићкој задужбини Светих арханђела код Призрена вандали су оскрнавили и гробно место цара Душана Силног.

"Нама свима који смо овде живели, који смо дошли, који смо видели, најтеже је пало да кажемо, та неодговорност војске, која је била ту и која је дозволила да се те светиње иако су биле обезбеђене да се руше", сматра игуман Манастира Светих Арханђела архимандрит Михајло.

У дане Васкршњег поста верујуће радује и духовно васкрсавање светиња. Звона се не оглашавају само у Подујеву.

"Заиста храм Светог Андреја Првозваног је много страдао и ту је тешко да некога сада поставимо за свештеника. Немамо услова за његов живот. Црква је издвојена, није у насељу", каже епископ рашко-призренски Теодосије.

Споменик српске прошлости и сведочанство њене духовности Манастир Високи Дечани, једини је у Метохији и на Косову који обезбеђују војници КФОР-а.

Високи Дечани су кроз време увек били светиња у којој су се оглашавала звона и служиле литургије. Данас о задужбини краља Уроша Трећег по манастиру прозваног Дечански брине једно од најбројнијих и најобразованијих братстава Српске православне цркве.

Свакодневне молитве монаштва и верујућих су нада у повратак расељених.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи